Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Len pred nedávnom som si zapla televíziu, konkrétne kanál o móde. Túžila som načerpať inšpiráciu, zamyslieť sa nad módnym svetom a nad všetkým, čo ho obklopuje. Moje oči vnímali všetky tie krásne farby, materiály, rafinované strihy, no nepostrehli radosť, pokoru, ba dokonca ani schopnosť predať daný model. Kam sa vytratila podstata módy? Chceme povrchnosť a nemé tváre, alebo chceme cítiť prepojenie modelu s modelkou?

Módni dizajnéri, či už ide o zahraničných, alebo samozrejme aj tých slovenských sa snažia vniesť do módy štipku originality. Do každého kúsku látky vkladajú svoju osobnosť v nádeji, že daný model bude pochopený a patrične ocenený. Často však vnímame pravý opak. Na pódium vstúpi modelka, ktorá nijakým gestom či mimikou nedá vedieť, či sa stotožňuje s daným modelom, ba dokonca či sa jej páči. Jednoducho si ho oblečie, nechá stylistov, aby pracovali a svoju osobnosť potláča do úzadia. Mólo je tak plné nemých tvári, ktoré si len robia svoju prácu. Ich osobnosť tak dokonale oddelia od modelu, až mám často pocit, že nie sú ani duchom prítomní. Len si tam tak chodia, párkrát hodia očkom do kamery, no z ich tvárí sa nedá vyčítať žiadna emócia.

Určite si nedovoľujem spochybňovať tvrdú prácu modeliek/modelov, ktorí musia obetovať hodiny času v posilňovni, nemôžu zjesť všetko na čo majú chuť, ba dokonca so svojim telom nemôžu nakladať tak, akoby chceli. Za takouto osobnosťou sa skrývajú roky driny a odriekania, no prečo im všetkým schádza úsmev z tváre? Robia predsa to, čo ich napĺňa, tak prečo tie nemé výrazy?

large (5)
foto: weheartit

Mnohí z vás, ktorí majú čo to naštudované o móde mi dajú určite za pravdu, že móda, najmä tá ženská, prešla veľmi ťažkým a náročným procesom. Vtedajší návrhári sedeli za svoje modely vo väzení, poburovali verejnosť svojou otvorenou mysľou a doslova si žiadali trest za svoju originalitu a tvorivosť. Toto je ich odmena? Takýto dojem má vyvolávať dnešný módny svet?

Sociálne siete sa taktiež stávajú zdrojom “inšpirácie“. Mladé dievčatá si totiž myslia, že ukazovanie emócii nie je na mieste a tak sa často stretávame s tvárami bez úsmevu. Všetci zrazu potláčajú emócie, aj keď ich vnútro je v úplne inej nálade. Čo tak štipka úsmevu a iskry v očiach? Nesnažme sa zapôsobiť svojim štýlovým oblečením. Skúsme to najprv úsmevom, či milým slovom a až potom ukazujme svoje vnútro prostredníctvom krásnych kúskov.

Cristian Louboutin, významný módny návrhár, raz povedal: „Móda by mala byť formou úniku, nie väzenie.“ Snažme sa preto neväzniť zbytočnými “trendami“, ale pokúsme sa prostredníctvom oblečenia vyjadriť svoju jedinečnú osobnosť.

titulná foto: pinterest

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieSom_fashionista