unsplash.com

V poslednej dobe počúvame čoraz viac a viac o dopade našich rozhodnutí na našu planétu. My ženy, robíme zodpovedne veľa dôležitých rozhodnutí každý deň, tak prečo sa nezaujímame o to, čo podporujeme svojimi peniazmi pri nákupoch?

Poďme sa pozrieť, prečo je vlastne dôležité zaujímať sa o to, čo kupujeme, ako sa to vyrába, a aký to má dopad na životné prostredie. 

Čo je Fast fashion alebo rýchla móda?

Termín rýchla móda sa používa na pomenovanie kolekcii oblečenia cenovo dostupných značiek, ktoré vznikajú ako odpoveď na módne trendy posledných dizajnérskych kolekcií.

Problém s týmto druhom módy je ten, že kolekcie musia vzniknúť rýchlo, aby odpovedali súčasným trendom a často vznikajú v príšerných podmienkach v rozvojových krajinách. Dizajnérske domy si na vytvorenie kolekcie nechávajú aj 6 mesiacov, zatiaľ čo reťazce rýchlej módy (Zara, Gap, Forever21,…) vedia vytvoriť a dodať oblečenie do obchodov za tak málo, ako sú 2 týždne.

6 Things You Didn’t Know About Fast Fashion

Zdroj: WeTheFashion

Pracovníčky tovární, v ktorých sa oblečenie vyrába sú často nedostatočne platené a pracujú v nevyhovujúcich podmienkach dlhé hodiny.

Po nešťastnej udalosti v Bangladéši, kde viac než 1300 pracovníčok prišlo o svoj život pri práci pre módne reťazce, sa mnohé značky zaviazali k zavedeniu zmien a postupnému zavedeniu ohľaduplného postoja k prírode pri výrobe oblečenia.
Mnohé reťazce sa zaviazali používať obnoviteľné zdroje či zbierať už nechcené oblečenie. To všetko sú však ciele, ktoré vyžadujú dlhodobú snahu.

Rýchla móda vďaka cenovej dostupnosti bude aj naďalej súčasťou našich životov a tak malé zmeny každého z nás môžu prispieť k veľkým ekologickým zmenám a môžu aspoň z malej časti, aj vďaka populárnym reťazcom vykompenzovať postoj ľudí k fast fashion.

Ty však môžeš zmeniť svoje správanie už dnes tak, aby planéta (ale aj tvoja peňaženka) netrpela tvojimi nákupmi a my ti ukážeme ako:

Recykluj svoj šatník

Prevetraj kúsky, ktoré vlastníš už viac sezón, veď móda sa opakovane vracia a kto vie či nenájdeš kúsok oblečenia, na ktorý si takmer zabudla.

Investuj do kvalitných nadčasových kúskov oblečenia

Pokiaľ sa v tvojom šatníku budú nachádzať základne kusy oblečenia vysokej kvality nebudeš musieť každý rok zas a znova investovať do nových vecí.

Kúsky do ktorých sa oplatí investovať:

malé čierne šaty,
kašmírový sveter,
čierne cigaretové nohavice,
kvalitná kabelka,
kožené čižmy,
biele tričko,
sukňa,
rifle,
kabát na zimu…

Vyhýbaj sa impulzívnym nákupom

Nauč sa chodiť nakupovať len vtedy, pokiaľ niečo naozaj potrebuješ. Ušetríš tým veľa peňazí, naučíš sa nosiť veci, ktoré už vlastníš, využiješ kreativity pri ich kombinovaní a osvojíš si zvyk, za ktorý ti bude planéta vďačná.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieSom_fashionista