Máš prehľad v tom, koľko kalórií obsahujú tvoje obľúbené potraviny? V našom nedávnom kvíze si sa mohla jednoducho otestovať. Z niektorých čísel si bola určite nemilo prekvapená. Je pravda, že tie najchutnejšie a najobľúbenejšie jedlá sú oveľa viac kalorickejšie, než by sme čakali. 

Našťastie však existujú aj jedlá s ich veľmi nízkych počtom, ktorými to môžeš vyvážiť. Pozor si však dávaj na zdravé potraviny, ktoré sa len tak tvária, no v skutočnosti nie sú vôbec tak diétne, ako si možno myslíš.

Všetky nižšie spomenuté druhy ovocia alebo zeleniny ich obsahujú len minimum. Na 100 gramov ide len o pár desiatok kalórií, ktoré sa v tvojom dennom stravovacom pláne doslova stratia.

Bobuľové ovocie

Čučoriedky, maliny, jahody, černice – z tohto lesného bobuľového ovocia si pokojne dopraj. Okrem toho, že sú skutočne veľmi diétna, obsahujú množstvo prospešných vitamínov.

Citrusy

Citrusy sú na tom podobne. Citróny, pomaranče, pomelo alebo grepy. Rána môžeš pokojne začínať vodou s citrónom. Nekupuj si balené džúsy, ktoré sú presladené, radšej si odšťav vlastný pomaranč. Pokojne ho však zjedz aj celý, aby si neprišla o vlákninu, ktorá sa v ňom nachádza.

Melón

Blíži sa letná sezóna, ktorú si bez melónu jednoducho nedokážeme predstaviť. Červený alebo žltý? Obidva si môžeš dopriať bez výčitiek namiesto sladkostí. Pri žltom však nezabúdaj na to, že obsahuje trochu viac cukru.

Stonkový zeler

Stonkový zeler je postrachom mnohých ľudí, ktorí začínajú s diétou. Nemusíš sa ho však vôbec obávať. Urob si z neho napríklad šťavu.

Listové šaláty

Šaláty, baby špenát či rukola. Obsahujú minimum kalórií a môžeš si ich dať napríklad k mäsu namiesto prílohy. Urob si napríklad zálievku z citrónovej šťavy, olivového oleja, horčice, medu, soli a čierneho korenia a uvidíš, že ti bude chutiť oveľa viac.

Brokolica, karfiol, kel, cuketa

Mnohými nenávidené druhy zeleniny, ktoré však okrem množstva živín majú minimum kalórií. A najlepšie na nich je, že si ich môžeš pripraviť na rôzne spôsoby. Nemusí ísť len o zeleninu urobenú na pare, ktorá chutí málokomu. Urob si z nich napríklad placky alebo fašírky upečené v rúre a máš plnohodnotné zdravé jedlo.

Hríby

Možno budeš prekvapená, no ani z chutných hríbov nepriberieš. Dopraj si grilované šampiňóny alebo si urob hlivový perkelt. Namiesto mäsa do hamburgeru skús použiť opečené šampiňóny a tá chuť ťa naozaj prekvapí.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.