V obchodoch s potravinami nájdeš množstvo výrobkov, ktoré ťa prilákajú svojím nápisom: bez cukru, minimum kalórií, bez pridaného cukru alebo aj výrazom sugar free. V minulom článku sme sa pozreli na jedlá, ktoré vyzerajú fit, no nie sú a dnes sa pozrieme na tie, ktoré by v sebe teoreticky nemuseli mať cukor, no aj tak sa v nich skrýva.

Zaváraniny

Pokiaľ konzumuješ zaváraniny (uhorky, marhule, jablká, kukuricu, hrášok…) pravidelne, možno si teraz zostala prekvapená. Nemáš byť prečo – cukor sa pridáva do zaváranín preto, aby sa zlepšila ich chuť a predĺžila im trvanlivosť.

Ovocné džúsy

Pri džúsoch platí staré, ale známe pravidlo: dvakrát meraj a raz rež. Pri každom jednom bio džúse si pre istotu prehliadni etiketu. Nie je všetko na prvý pohľad také krásne, ako to vyzerá. Ovocné džúsy obsahujú najčastejšie veľa zbytočného cukru.

Tmavé pečivo

Určite boli aj tvoje začiatky v zdravom stravovaní rovnaké ako u väčšiny ľudí. Prvým krokom je výmena bieleho pečiva za tmavé (malá skupina nadšencov ho dokonca úplne vyradí). Avšak, v tmavom pečive môže byť pridaný cukor. Výrobcovia potrebujú pečivo dochutiť a zafarbiť, aby dostalo svoju charakteristickú vôňu a farbu. Stáva sa tak často ešte horšou voľbou ako klasické biele.

Kečup

Aj keď asi už vieš, že práve kečup nie je fit voľbou číslo jeden, ale prezradíme ti pravý dôvod. Táto potravina, ktorá sa hodí takmer ku každému jedlu sa svojou chuťou len snaží zamaskovať obsah cukru. Kečup ho obsahuje naozaj enormne veľa – a to je aj pravý dôvod, prečo je taký skvelý. Chutné sladké paradajky za tým nájdeš len ťažko.

Sushi

Podstatnou ingredienciou na výrobu sushi je aj cukor, naozaj. Ak ho chceš pripraviť skutočne delikátne, musíš do ryže pridať pár lyžičiek. Omáčky, do ktorých máčaš jednotlivé kúsky, cukor obsahujú tiež. Sú veľmi podobné kečupu či majonéze.

Cereálie

O tom, že aj v cereáliách sa skrýva cukor sme už písali. Nájdeš ho tam naozaj požehnane, preto urobíš najlepšiu vec, ak si začneš granolu piecť doma. Takto budeš vidieť zloženie, ukoriguješ si koľko medu/trstinového cukru tam pridáš a celkovou prípravou zabiješ nudu.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.