Pexels/Andrea Piacquadio

Skutočné priateľstvo je dnes vzácna vec. Doba sa akosi pokazila (alebo sa pokazili ľudia?) a každý z nás sa aspoň raz v živote stretne s falošou. Tá zabolí o to viac, ak pochádza od človeka, ktorého si brala ako dobrého priateľa. Pozrime sa na konkrétny príklad – keď zistíš, že ťa ohovára dobrá kamoška.

Paradoxne, vo svete žien to nie je ničím zvláštnym, a aj napriek tomu ide o situáciu, ktorá naozaj zabolí. Ako je možné, že niekto, komu si verila a s kým si si rozumela (aspoň si si to myslela), ti dokáže vraziť nôž do chrbta? A ako na to reagovať?

Všeobecne môže ísť o 3 dôvody – faloš, závisť a strpenie. Faloš je, keď tvojou kamoškou nikdy ani nebola, iba ťa využívala alebo sa s veľkým úsmevom na kamošku iba hrala. Závisť je najčastejším dôvodom, ktoré vedie k ohováraniu. Ten, kto ohovára a tvrdí, že to nie je sčasti zo závisti, klame. Keď niekto podvedome túži po tom, čo máš ty, bez ohľadu, či ide o materiálne veci, vlastnosti či vzhľad, chce ťa pred inými zhodiť, aby si nevyzerala v takom dobrom svetle.

No a o tretej možnosti si možno ani nepočula, no je tiež bežná. Strpenie v tomto prípade znamená, že sa s danou osobou poznáš tak dlho, že už nie je možné „nebyť kamoškami“ alebo vás niečo spája tak, že to z vás kamošky jednoducho spravilo. Na jednej strane má s tebou kvôli tomu strpenie, a zrejme aj rada, no nesúhlasí so všetkým v tvojom živote. To práve vedie k tomu, že o tom bude diskutovať s niekým iným.

Všetky prípady majú však iba jedno riešenie – otvorenú diskusiu. Možno ťa táto predstava desí, no inak nikdy nezistíš, prečo to daná osoba spravila. Opýtaj sa jej kvôli čomu povedala, čo povedala, a podľa toho uvidíš, kam budú tvoje kroky smerovať ďalej. Bude to odpustenie alebo zabudnutie? Pôjdete ďalej a hodíte tú vec za hlavu alebo zabudneš nie len na to, ale aj na ňu? Vyradiť zo života toxických ľudí je totiž jedna z najlepších vecí, ktorú môžeš urobiť.

Nech sa už rozhodneš akokoľvek, nezabudni, že ak ťa niekto zradí dvakrát, potom to už priateľ nie je. A občas aj nepríjemné diskusie a výmeny názorov k priateľstvu patria.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife