Predstav si, že si nájdeš chlapa, do ktorého sa bezhlavo zamiluješ. Všetko sa zdá byť dokonalé, až na jednu vec – ľudia, ktorí sú ti najbližší ho akosi nemajú radi. V tom horšom prípade sú zásadne proti tomu, aby ste boli spolu. Čo robiť, ak sú proti vašej láske tvoji rodičia? Naozaj si musíš vybrať iba jednu stranu? 

Takáto situácia je naozaj nezávideniahodná, no vždy existuje riešenie. Samozrejme, je rozdiel v tom, aké okolnosti vás do tohto bodu priviedli. Ak si ešte mladistvá, zrejme ťa chcú rodičia chrániť, no bude za tým niečo viac.

Možno o ňom vedia niečo, čo nevieš ty, a nechcú, aby si bola sklamaná. Ak si však dospelá a samostatná, váš vzťah môžeš nazvať vážnym (nie, 3 mesiace na vážny vzťah nestačia), a aj tak sa kvôli nemu s rodičmi hádaš, treba za tým hľadať niečo viac. Najčastejšie ide o komunikačný problém.

Zabudni na krik a hádky, sadni si s rodičmi za stôl a opýtaj sa na pravý dôvod toho, prečo ho nemajú radi. Neuspokoj sa s nejasnými odpoveďami, musia mať na to vážny dôvod. Ak ti nedokážu odpovedať, musíš ich poprosiť, aby rešpektovali tvoje rozhodnutie a šťastie.

Nikdy však kvôli láske nezavrhni svoju rodinu, raz to budeš ľutovať. V druhom – tom lepšom prípade, sa dozvieš, prečo si myslia, že nie je pre teba ten pravý. Možno majú o ňom skreslenú mienku, alebo ho súdia podľa minulosti. Alebo mali svoju vlastnú predstavu o tom, ako budeš žiť svoj život. Rodičia nemajú vždy pravdu iba preto, že sú rodičia. Ale nad ich argumentami musíš sama poriadne popremýšľať.

Láska je krásna, no býva aj slepá.

Nemôžeš ísť proti rodičom iba preto, že ho miluješ. Musíš myslieť triezvo a rozumne. Je to človek, s ktorým dokážeš žiť bez problémov v jednej domácnosti? Dokážete si zabezpečiť život? Si si istá, že ťa nejak nevyužíva? Vieš dokázať, že ti neklame? Iba to, že ho miluješ nestačí.

Každopádne v takejto situácii je len jedno riešenie – komunikácia a kompromis. Ak si nedokážete vyrozprávať všetko, čo vás trápi, nikdy to nedokážete vyriešiť. A ak neviete nájsť spoločný kompromis, pri ktorom sa budete všetci navzájom rešpektovať, z tejto situácie vyjdeš najhoršie ty – sklamaná a zranená.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.