unsplash/Austin Loveing

Nejedna z nás túži po vzťahu plnom vzrušenia, vzájomného splynutia a láske až za hory. Keď sa zamilujeme, všetko je zrazu krajšie a farebnejšie. V tejto fáze túžime asi len po jednom, byť s naším novým partnerom. Jeho prítomnosť je pre nás tak dôležitá. Avšak je to naozaj také ružové, ako si myslíme?

Okrem vyššie spomínaného, toto obdobie so sebou prináša aj nelogické rozhodnutia, nad ktorými po čase krútime hlavou… TOTO sú tie najčastejšie!

Zamilovanosť je obdobie nášho života, kedy sa našej bežnej rutine akosi vyhýbame, respektíve zabúdame na ňu. Máme chuť skúšať nové veci, dokonca často prichádzame na to, že vlastne nie je nič zlé na tom urobiť niečo, z čoho sme boli doposiaľ nesvoje. Totižto pod vplyvom lásky siahneme skôr po tom, čo by sme si za „normálnych“ okolností možno ani nevšimli.

Keď sa do niekoho zahladíme a intenzívne prežívame tie pocity, zmaže sa obranná vzdialenosť, ktorú poväčšine cítime voči neznámym ľuďom. Úprimne, zamilovanosť nám utlmuje aj naše logické myslenie. Mnohí vedci sa zhodli, že sme akoby v stave drogového opojenia. No a to je dôvod, prečo naše rozhodnutia niekedy nedávajú celkom zmysel.

View this post on Instagram

Love u tons bubz

A post shared by Justin Bieber (@justinbieber) on

Tiež nie je odveci poznamenať fakt nadprodukcie adrenalínu a kortizolu. Pamätáš si, keď si cítila pred prvým rande nervozitu, nechutenstvo, či motýle v bruchu? Presne to majú na svedomí tieto dva hormóny. Dôsledkom toho celého je i to, že v týchto situáciách máme väčší problém niečo si zapamätať alebo sústrediť sa. A máme tendenciu podľahnúť neadekvátnemu rozhodnutiu.

Vedela si, že stav zamilovanosti má na ľudský organizmus podobné účinky ako alkohol? Okrem pocitu šťastia, sebavedomia, vyvoláva agresiu, žiarlivosť, ba dokonca aroganciu. Preto sa niekedy správame ako po požití alkoholu. Naše rozumné rozhodovanie ide bokom.

Zhrnutie, i keď sa cítime v danej chvíli šťastné a naplnené, po vyprchaní veľkej explózie zistíme, že mnoho, čo sme robili nebolo najmúdrejšie. Ale… aspoň sa máme z čoho poučiť a poprípade sa ďalším takým chýbam vyhnúť.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating