Pexels/Andrea Piacqiadio

Hovorí sa, že s dôverou je to ako zápalkou. Druhýkrát ju už tak ľahko nezapáliš. Každú z nás v živote minimálne raz sklamal človek, ktorý nám bol veľmi blízky. U niektorých sa žiaľ takáto situácia zopakovala viackrát, no obzvlášť zabolela, ak sa nám to stalo pri našom partnerovi. Akákoľvek nepríjemná negatívna skúsenosť narušila dôveru tak, že sme dospeli do štádia, kedy máme problém mužom opäť dôverovať. 

Tento pocit je viac ako prirodzený, pretože dôvera je základom každého vzťahu. Čo teda robiť preto, aby si sa opäť nesklamala a dokázala sa znova otvoriť láske? Je obzvlášť dôležité na lásku nezanevrieť a prestať sa sústrediť na to, čo ťa v predošlom vzťahu tak veľmi zranilo. Inak sa nepohneš ďalej. Začni sa na danú situáciu pozerať iným spôsobom.

Predovšetkým začni veriť sebe samej. Je pravda, že dôverovať inému človeku naplno nie je jednoduché. Správanie iných ľudí nedokážeme ovládať, kontrolovať a dokonca ani ovplyvňovať či usmerňovať. Polož si otázku, či dokážeš dôverovať vo veci mužov sama sebe. 

Podľa čoho si vyberáš partnera? Ak sa ocitáš v podobných partnerstvách, je problém práve v tom, že si vyberáš podobné typy mužov. O tom, čo robiť a nerobiť v prípade, že sa v tvojom živote opakovane objavujú nesprávni muži sa môžeš dozvedieť v našom článku. Nezabudni na to, že akékoľvek rozhodovanie a samotné rozhodnutie je na tebe. Ty si vyberáš človeka, s ktorým budeš vo vzťahu, preto by si si mala dokázať odpovedať na otázku, prečo si sa rozhodla práve takto. 

Zamyslieť sa treba taktiež nad tým, akým spôsobom si ovplyvňovala fungovanie vášho vzťahu práve ty, v akej intenzite prebiehala vaša komunikácia o vzájomných potrebách, či si vo vzťahu nedávala občas aj viac ako bolo potrebné (a ako si dostála naspäť) a či si dodržiavala tebou stanovené hranice alebo si ich postupne znižovala z rôznych dôvodov. Je taktiež možné, že si ignorovala varovné signály, ktoré sa ťa snažili upozorňovať na skutočnosť, že to nie je vhodný partner pre teba. 

Zapamätaj si, že pozerať sa spätne dozadu má niekedy veľký význam a dokáže ťa to nasmerovať práve na miesto, odkiaľ pramení tvoja nedôvera voči mužskému pohlaviu. Zamysli sa nad svojou pozíciou v tom predošlom, ktorý zostal naštrbený a tiež popremýšľaj nad tým, či si pripravená sama sebe v tejto veci opäť dôverovať.

Ukončený vzťah považuj za skúsenosť a akúsi životnú lekciu, no zober si z neho aj to, v čom vieš, že si pochybila. Akonáhle si túto skutočnosť uvedomíš, ver, že sa dostaneš do štádia, kedy sa aj tvoja nalomená dôvera vo vzťahu k mužom znova narovná.

Samozrejme, že každý nový začiatok bude krásny. Nezabudni však od jeho úplného začiatku pozorne sledovať, či ide skutočne o takého partnera, ktorý si tvoju lásku naozaj zaslúži. Buď trpezlivá, obozretná aj pri vzájomnom a postupnom spoznávaní sa – všetko má totižto svoj čas. Nezabúdaj popritom na sebaúctu, sebahodnotu a svoje hranice. Ver, že tak sa už neocitneš v situácii, kedy sa opäť sklameš a to len preto, že si rešpektovala a tolerovala to, čo si si povedala, že už nikdy viac nebudeš.

Krásne slová a gestá na začiatku vzťahu nie sú zárukou, že je to ten pravý. Nechci menej, než si zaslúžiš. Daj novému chlapovi šancu si tvoju dôveru postupne získať, no nezabúdaj mať oči otvorené. Neupusť od svojich hodnôt.

Pokiaľ budeš už vopred nedôverčivá a očakávať od neho niečo zlé, presne to sa aj stane. Zatiaľ ťa však nesklamal a ak ti ani nedáva náznaky, že by sa tak mohlo stať, nepokaz vám to škaredými skúsenosťami z minulosti. Na druhú stranu, pre istotu už vopred zahoď ružové okuliare a vnímaj realitu takú, aká je. Dôveruj, ale preveruj.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating