Pexels/Mikhail Nilov

Keď sa povie zdravý životný štýl mnoho ľudí si ešte stále pod týmto pojmom predstaví neustále obmedzovanie sa v jedle, cvičenie a disciplínu. To však nie je pravda. Ak chceš byť fit, nemusíš žiť ako nejaká fitnesska, stačí, ak budeš dodržiavať pár jednoduchých zásad, s ktorými to ide prirodzene.

Či už chudneš, zlepšuješ si kondičku alebo chceš žiť zdravo, tieto 4 veci by si mala robiť pravidelne.

Pohyb každý deň

Každý deň by si sa mala venovať určitému druhu pohybu. Ak si jeden deň bola v posilke, druhý deň ti úplne postačí, ak si dáš prechádzku na čerstvom vzduchu. Netlač na pílu s prehnaným cvičením (tomuto sa ešte povenujeme).

K zdravému životnému štýlu sa ráta každý pohyb – nezáleží na tom, či to bude večerná prechádzka alebo ranný 10 minútový strečing. V lete sa za tréning považuje aj plávanie v bazéne, ktoré je na chudnutie či kondičku úplne ideálne.

Psychická pohoda

Na tento bod mnoho ľudí zabúda, a pritom je úplne kľúčový. Faktom totiž je, že ak si v strese, unavená alebo ťa trápia iné psychické problémy, odrazí sa to na tvojom zdraví a tele. Určite si už aj ty počula príbehy o tom, ako sa kamoške zrazu podarilo dostať do formy a pritom, ako sama tvrdí, „iba“ prestala riešiť veci, ktoré ju trápili.

Je to podobný jav ako u žien, ktoré sa dlhodobo snažia o bábätko. Až keď to vypustia z hlavy, zrazu sa „pošťastí“.

Cvičenie v zdravej miere

Na to, aby si mala pocit, že pre seba niečo robíš, nemusíš ešte behávať či makať v posilňovni úplne každý deň. Samozrejme, počet dní v týždni, počas ktorých by si si mala zacvičiť, závisí od rôznych faktorov a je to individuálne číslo, no ver, že každý deň to rozhodne nie je.

Takýmto spôsobom si môžeš skôr ublížiť, pritiahnuť problémy a tvojmu telu bude chýbať potrebný čas na oddych a regeneráciu. Sama musíš počúvať svoje telo – ak cítiš vyčerpanie či nátlak, nie je to dobré. Ak si nevieš nastaviť cvičebný plán, nehanbi sa kontaktovať odborníkov.

Vyvážená strava

Zdravý životný štýl nie je o diétach a zelených šalátoch bez chuti. Je to o tom, aby si si dopriala, na čo máš chuť, no v miere, ktorú tvoje telo potrebuje. Je úplne okej, ak si dáš burger, ak ho neješ každý deň. Jesť pestrú stravu plnú zdravých tukov, bielkovín, sacharidov a tiež vlákniny, je ideálna cesta.

Ak nevieš, čo tvoje telo potrebuje, a chceš mať prehľad o svojej strave, pomôžu ti s tým rôzne aplikácie, napríklad Kalorické tabuľky. Nezabúdaj na pitný režim, vynechaj presolené jedlá či pochúťky plné cukru a všetko bude v poriadku.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness