Že behanie a teplo sa k sebe vôbec nehodia? Takto to zvládneš!

Túžiš po krásnej postave, no horúčava ťa odrádza. Počas leta sa mnoho ľudí vyhovorí na slnko či teplo a svoju postavu presunie na druhú koľaj. Poradím ti, ako vyriešiť tento problém vďaka jednoduchým 5 pravidlám a už ti nepomôžu žiadne výhovorky.

1. Aklimatizuj sa

Ak vyrazíš von na prudké slnko okamžite, tak tvoje telo poriadne šokuješ. Pred behom sa odporúča, aby si nejaký čas pobudla v horúčave, aby sa tvoje telo mohlo prispôsobiť drsnejším podmienkam. Ak sa nechceš potiť na slnku, vyskúšaj horúci kúpeľ či sprchu, aby sa tvoje tele poriadne aklimatizovalo.

2. Zostaň hydratovaná

Aj keď pitný režim je samozrejmosťou, tak pri tejto náročnej aktivite naň musíš klásť obzvlášť veľký dôraz. Na veľký príjem tekutín sa zameraj najmä ráno. Pred samotným behom si vyber nápoj s obsahom elektrolytov a sacharidov, aby sa zvýšila tvoja energetická hladina.

3. Vhodne sa obleč

Pre bežcov nie je nič horšie ako nevhodné oblečenie. Vyber si také, ktoré je vyrobené zo správnych (ľahkých a priedušných) materiálov, ktoré nie sú príliš ťažké či hrubé. Oblečenie má veľmi veľký vplyv na kvalitu tvojho behu. Investuj do svojho športového vybavenia a zaobstaraj si kúsky s odvádzaním vlhkosti. Nezabudni ani na vhodnú spodnú bielizeň a vyhni sa over-size tričkám.

4. Realistické očakávania

Každý z nás, kto pravidelne behá, sa usiluje o neustále prekonávanie samého seba a o zlepšovanie svojich osobných výsledkov. Radi testujeme, do akej miery dokážeme ovládať svoje telo a prekonávať jeho hranice. No keď bežíš v horúčave, ktorá predstavuje pre naše telo obrovskú záťaž, starať sa o zdravie je oveľa dôležitejšie ako prekonať sa o pár minút. Nesnaž sa o atletický výkon, sústreď sa na svoje limity.

5. Odpočinok a strava

Hneď ako odbehneš, postaraj sa o správny oddych. Pred behom (ale aj po ňom) je dôležitá regenerácia, ktorej napomáha aj dobrá strava. Horčík znižuje svalové kŕče, zatiaľ čo zinok tiež ukázal, že zrýchľuje svalovú regeneráciu. Horčík sa nachádza v potravinách, ako avokádo, orechy a losos, zatiaľ čo zinok sa nachádza v rôznych druhoch semien (vrátane tekvice, sezamu a melónu), cesnaku a cíceru.

 

Zdroj: independent.co.uk

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.