Pexels/Polina Tankilevitch

Vzťahy bývajú veľmi krásne, ale aj komplikované. A to aj vtedy, ak nejde o tie romantické či priateľské väzby. Veľmi dôležitú úlohu v našich životoch zohrávajú práve tie rodinné. Vzťahy s rodičmi, súrodencami či inými príslušníkmi našej famílie, nás ovplyvňujú už od detstva. Máme pocit, že puto medzi nami bude večné, no v dospelosti zisťujeme, že sa všetko vie veľmi rýchlo pokaziť. A to tak, že nám vytvorené napätie ničí psychiku.

Kto z nás nemal v puberte problém s rodičmi? Azda každý si prešiel obdobím, kedy pre neho rodina nebola na prvom mieste a narobili sme jej aj nejaké problémy. No časom a múdrosťou z dospievania sme zistili, že rodina je to najvzácnejšie na svete. Aj keď nás vie nahnevať, nikdy si ju zo srdca nevymažeme. Preto nás trápi, ak nastanú problémy, ktoré všetko pokazia.

Je to zvláštne, no práve naši príbuzní sú ľudia, ktorým dávame nekonečné množstvo šancí, aj keď tušíme, že príde opäť sklamanie. No inak to nejde, sme predsa rodina, povieš si.

Musíme však priznať, že niekedy, aj keď to veľmi bolí, musíme byť práve na našich blížnych prísni a stopnúť s nimi vzťahy. Najmä, ak nám to ničí osobný život a točíme sa s nimi v bludnom kruhu. Ako keď má niekto problém s alkoholom či nekonečnými pôžičkami a trpia tým jeho najbližší ľudia. Takéto špecifické situácie si už vyžadujú rázne kroky.

Avšak, každá nezhoda, ktorá sa dá vyriešiť, aj keď to bude znamenať, že niekto bude musieť zahodiť svoje ego, ospravedlniť sa alebo poprosiť o udobrenie, stojí za to. Presne tak, stačí len otvoriť ústa ukázať, že ti záleží na dobrých vzťahoch – to je ten kľúč, ktorý dokáže vyriešiť každý problém. Môžeš mať totiž desiatky priateľov, dobrý kolektív v práci a dobrého muža, no rodinu ti nikto nenahradí.

Pýcha nás drží vo svojej moci, no stojí ti to za to, aby si jedného dňa prišla o niekoho, s kým si strávila celé detstvo, bez toho, aby si mala možnosť napraviť to, čo sa pokazilo? Nebude ti jedného dňa ľúto, že si nestihla povedať „mám ťa rada“ či „prepáč„? Dni plynú a my máme pocit, že na všetko bude ešte veľa času, lenže, ver tomu, že nebude. A potom už nebude ani druhá šanca. Aj keby si ju chcela dať či dostať.

Kým to ide, tak to urob. Pokús sa o nápravu. Vzdaj to až vtedy, keď bude tvoj úprimný pokus neúspešný. Vtedy je čas, aby si sa zamerala na svoj život. I keď to bude znamenať, že oporu si budeš musieť nájsť inde. Niekedy sú však takí ľudia pre nás lepšou rodinou než tí, ktorí majú v žilách rovnakú krv.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife