Vďakabohu, že som si nikdy nemusela dávať predsavzatia, aby som prestala fajčiť. Tomuto zlozvyku som napriek obom rodičom fajčiarom a brigádam v baroch nikdy nepodľahla. Moja slabosť v telesnej oblasti sú sladkosti. Bez problémov odolám vôni slaniny, klobásy a iných tučných dobrôt, no sladkosti, to je večný boj.

Najradšej mám  čokolády v akejkoľvek podobe s akoukoľvek príchuťou, tvaroh na všetky spôsoby , karamel, horalky-simply the best a miňonky, s ktorými zabúdam na hádky. Nemusím vám snáď vysvetľovať, že tieto veci mi nerobia dobre. Tlstnem z nich, robí sa mi nepríjemný povlak na zuboch, v žalúdku cítim kyslosť  a má to dopad aj na moje intímne zdravie. Celkové prekyslenie organizmu totiž spôsobuje svrbenie, pálenie a iné ženské nepríjemnosti. Takisto pociťujem únavu, otupenosť a mrzutosť.largefoto: weheartit.com

Cukor je droga. A drogy v tele vyvolávajú závislosť a túžbu po zvyšovaní dávky. A tak som sa rozhodla, že je viac než potrebné niečo s tým robiť. Čo mi pomáha? Pokúsim sa to zhrnúť v nasledujúcich siedmich krokoch.

  1. Nekupuj sladkosti. Výstižné, jednoduché a účinné. Ruku na srdce. Kto ich nakoniec zje? Naozaj deti a návšteva?? No tak vidíš to.
  2. Nie je cukor ako cukor. Hnedý cukor má síce rovnaké množstvo kalórií ako biely, obsahuje ale určité živiny na rozdiel od svojho prázdneho bieleho  kolegu. Do koláčov či pudingu je to iste zdravšia alternatíva a navyše nikto nezistí rozdiel. Takisto tmavá čokoláda, sladký tvaroh či sušené ovocie, to všetko sú pre nás maškrtníkov terná. Prečo? Tmavá čokoláda s vysokým obsahom kakaa ti doplní magnézium. Uprednostni ju pred každou inou a uspokojí  tvoje chuťové bunky aj so zdravotnými výhodami. Tvaroh je plný bielkovín a sladký chutí skvele. Daj si tvarohovú tyčinku či domáci cheescake namiesto oblátok z obchodu. Sušené ovocie má  celkom dosť vlákniny a v zime sa aj takáto forma vitamínov počíta.
  3. Ide o množstvo. V konzumovaní rafinovaného cukru určite. Odkedy sa snažím zdravo stravovať, keď „to“ na mňa príde, tak si proste…dám. Dám si trošku a neriešim. A hlavne nezobkám. Dám si kúsok čokolády alebo celú tyčinku či koláč u tety a dovidenia. Žiadne výčitky.
  4. Dôležité načasovanie. Taká horalka ti občas ráno dodá viac energie než káva. Pokojne si pred ťažkým dňom dopraj kalorickú rannú bombu ale poobede sa už sladkému radšej vyhni.
  5.  Keďže zvyky robia šampióna, som veľmi vďačná za radu nesladiť kávu a čaj. Hoci iba túto maličkosť by si mala vo svojom jedálničku zmeniť, urobí to svoje, to ti môžem zaručiť. Zo začiatku to bude ťažké zvyknúť si, ale pôjde to a výsledok nenechá na seba dlho čakať. Vezmi si len, koľko v zime vypiješ čaju. A kávy pri určitých príležitostiach. A všetko to sladíš. Predstav si koľko kalórii tým ušetríš. Keď sekneš so sladením kávy a čaju, urobíš rázny krok k životu bez cukru. A ešte sa ti tá prirodzená chuť aj zapáči.
  6. Dostatočný pitný režim. Keď je telo dehydrované, môže reagovať chuťou na “ niečo sladké“. V tomto prípade je to iba preoblečený smäd. Dávaj si však pozor na to, čo piješ. Top je čistá voda. V lete možno minerálka a spomínaný nesladený čaj. Poviem to rovno, zabudni na malinovky, light nápoje a aj na greentee drinky. S džúsmi to nepreháňaj. Zamysli sa nad týmto – čokoládu asi celú “ nezláduješ“, ale keď si smädná, malinovky sa napiješ poriadne.
  7.  NEHLADUJ. V neposlednom rade tento dôležitý bod. Snaž sa udržiavať si stálu hladinu glukózy v krvi, ergo vyhýbaj sa hladu, jedz pravidelne a racionálne. Vyhneš sa tak návalom hladu a následnému “ vyžratiu“ chladničky vrátane sladkostí. Ak bude mať tvoja strava správny pomer živín, odolávať sladkému nebude taký problém. Telo  totiž nebude potrebovať energiu zo zbytočného cukru.Tieto kroky mne osobne pomáhajú. Samozrejme, sú lepšie aj horšie chvíľky. Postupné vylučovanie cukru má viaceré benefity ako lepšia postava bez tukových vankúšikov, pevnejšie zdravie, lepšia imunita, vyššia psychická výdrž a lepšia nálada. Stojí to za to! Prirodzene, život bez občasných sladkostí asi ani nie je život:-).

Staré známe: “ Všetko s mierou“ tu naberá na význame viac než akákoľvek rada. A po umiernenom maškrtení  POHYB, POHYB, POHYB. To je asi najdôležitejšia a najefektívnejšia zbraň ( a možno nie len proti sladkostiam).  🙂

foto: tumblr

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness