unsplash.com

Obdobie zimy so sebou neprináša iba pocit útulnosti a tepla, čakanie na Vianoce či radosť z prvého snehu. Takisto má aj niekoľko negatívnych vplyvov.

Určite už väčšina z vás zažívala aspoň raz pocity únavy, apatie či dokonca namrzenosti počas obdobia zimy. Ak nie, tak patríte medzi šťastlivcov.

A pre tých, ktorí sa musia popasovať s náhlymi zmenami nálady, či nevysvetliteľnými pocitmi smútku počas sychravých a zamračených dní, mám zopár tipov, ako tieto výkyvy nálad zdolať.

Obklop sa ľuďmi

Na prvý pohľad sa to môže zdať nemysliteľné, aby sa človek v takomto stave ocitol v spoločnosti. Jeho uzavretosť a neschopnosť adaptovať sa by len skazil náladu ostatným. Ale ak si spravíš malý filmový večer s kamarátkami, dáte si pohár vína a príjemne sa pozhovárate, pomôže ti to zabudnúť na to, čo sa vlastne deje v tvojom tele. A po príjemne strávených chvíľach sa budeš cítiť príjemne aj ty. 

zdroj: unsplash.com

Dostaň to von

Neopísateľný tlak na hrudi, smútok, nespokojnosť, únava – všetko dostaň zo seba von. Sadni si pred počítač alebo zober do rúk pero a vypíš svoje pocity, myšlienky. Alebo sa porozprávaj o tom, čo podľa teba musí byť povedané, s niekým, na koho sa môžeš spoľahnúť, že si ťa vypočuje.

Osvoj si prvky životného štýlu hygge

Dáni (od ktorých pochádza pojem hygge) vedia presne, s čím sa človek musí popasovať každú zimu a tak vymysleli skvelý návod na jej prežitie!

  • teplé nápoje
  • sviečky s obľúbenou vôňou
  • tona prikrývok, teplé ponožky, veľké svetre
  • dobrá kniha, film, seriály, hudba

Dôležité je vytvoriť si doma pohodlný a útulný priestor, v ktorom sa človek cíti šťastne a príjemne.

zdroj: unsplash.com

Nezabúdaj na silu vďačnosti

Vonku leje ako z krhly, fúka neznesiteľný vietor a oblohu zvierajú sivasté okovy. Človeku je zima, možno mu aj premokli topánky a nedostatok vitamínu D mu tiež nedodáva na dobrej nálade. V takom prípade je ľahké sa na všetko sťažovať a začať myslieť negatívne. Preto je také dôležité neprestajne si pripomínať všetko, za čo sme vďační a prináša nám radosť.

Smiech

To, že smiech je univerzálnym liekom nie je žiadne tajomstvo. Pozri si nejakú komédiu, prečítaj si niečo, čo ti vyčarí úsmev na tvári, zasmej sa na nejakej hlúposti. Smej sa, aj keď zo začiatku len nasilu, dovtedy kým sa nebudeš cítiť naozaj šťastne a rozradostene.

zdroj: unsplash.com

Užívaj si maličkosti

Spôsob, akým plápolá sviečka v tvojej izbe.
Para, ktorá sa kúdolí z tvojho hrnčeka.
Slová, ktoré ti hovorí tvoja kamarátka.
Smiech, ktorý sa rozlieha po dome, keď sa doberáš so svojimi súrodencami.
Teplo a bezpečie, ktoré ti poskytujú ľudia v tvojom živote.
Hladkosť strany, ktorú prevraciaš vo svojej obľúbenej knihe.
Ostrý chlad, ktorý ti štípe líca a napĺňa pľúca čerstvým vzduchom.

Maličkosti, ktoré tvoria naše prítomné okamihy. Prítomné okamihy, ktoré tvoria naše životy a ktoré by sme nemali prežívať so zlou, sklesnutou náladou.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife