šikana v detstve

Šikana v detstve dokáže ovplyvniť celú tvoju budúcnosť a ani si to nemusíš uvedomiť. Hoci teraz už môže byť dávno po tom a ty na to už možno ani nepomyslíš, tvoj život by bez tohto nepekného obdobia mohol dnes vyzerať inak.

Či už ide o fyzickú alebo psychickú šikanu, v každom prípade sa jedná o nepríjemný zážitok. Ľudia v súčasnosti dokážu byť veľmi odporní. Keď v okolí vidia slabší článok, nezaujíma ich, aká si dobrá. Si proste iba dobrý objekt na šikanu. 

Deti alebo tínedžeri v takomto stave dokážu robiť veci, ktoré môžu zásadne zmeniť nielen ich osobnosti, ale aj ich okolie. Dokonca neraz prišlo aj k samovražde. Pretože šikana dokáže neuveriteľne ublížiť, no formuje ťa a zásadne môže ovplyvniť tvoju budúcnosť.

šikana v detstve
zdroj: Unsplash/Zhivko Minkov

Dávaš si pozor na ľudí

Keď ti niekto fyzicky či psychicky ubližoval dlhšiu dobu, naučila si sa nedôverovať ľuďom. Možno si prestala veriť aj v ich dobro a ťažko sa ti dostávajú k telu. Dôvera sa predsa musí vybudovať a ty to odvtedy praktizuješ pri každom človeku, ktorého v živote stretneš. Pretože nikdy nevieš, ako ti môže ublížiť.

Karma je zdarma

Značne to zmenilo tvoj pohľad na svet. Odvtedy si sa nikdy nad nikoho nepovyšovala, pretože vieš, že je tu karma. Či už dobrá alebo zlá, vždy sa každému všetko vráti. A hoci si možno ešte neprišla na to, prečo sa to stalo tebe, povedala si si, že všetko sa deje kvôli niečomu.

Nielen teba, ale aj tých, ktorí ti ubližovali, to vyformovalo. A možno si bola priamo alebo nepriamo pri tom, ako sa im to vrátilo. Každopádne, určite sa ti veľmi dobre pozerá na to, ako ťa cez sociálne siete sledujú, uznanlivo prikyvujú a možno aj ľutujú, čo ti kedysi spravili.

šikana v detstve
zdroj: Unsplash/mxsh

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife