Šikana na pracovisku

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pracovné prostredie by malo byť miestom spolupráce, podpory a rešpektu. Bohužiaľ, niekedy sa vyskytujú situácie, kedy sa na pracovisku objavuje šikana. Je dôležité vedieť, ako ju odhaliť a ako proti nej efektívne bojovať. V tomto článku sa pozrieme na niekoľko krokov, ktoré ti môžu pomôcť v takýchto situáciách. 

Ako sa dá odhaliť šikana na pracovisku a ako proti nej bojovať?

1. Ako rozpoznať šikanu?

Šikana môže nadobúdať rôzne formy, vrátane verbálneho ponižovania, diskriminácie alebo izolácie od ostatných kolegov. Dôležité je vedieť rozpoznať, kedy ide o šikanu a nepodceňovať svoje pocity, ak ti tvoja intuícia nahovára, že niečo nie je v poriadku.

2. Pozor na zmeny v správaní

Všímaj si zmeny vo svojom správaní alebo v správaní svojich kolegov. Ak začneš pociťovať neprimeraný tlak, výhrady alebo izoláciu, mohlo by ísť o prvé príznaky šikany.

Ako sa vysporiadať s neúspechom a nespokojnosťou v práci?
zdroj: Unsplash/Icons8 Team

3. Zbieraj dôkazy

Ak máš podozrenie zo šikany na pracovisku, začni zbierať dôkazy. Uchovávaj e-maily, záznamy rozhovorov, no zaznamenávaj si aj dátumy a miesta, kde sa nežiaduce správanie vyskytuje. Tieto dôkazy môžu byť neskôr dôležité pri konfrontácii alebo nahlásení šikany.

4. Konfrontuj kolegu, ktorý ťa šikanuje

Ak sa v danom prostredí a situácii cítiš pohodlne a bezpečne, môžeš konfrontovať osobu, ktorá ťa šikuje. Vyhýbaj sa agresii a snaž sa vyjadriť svoje pocity a dôsledky jeho správania. Niektorí šikanujúci si možno neuvedomujú, aké škody spôsobujú.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife