šikanovanie

Mať veľa kamarátov je super, rozumieť si s kolegami na pracovisku je potrebné. Ale čo v prípade, keď chodíš do roboty so strachom, pretože u vás vládne šikanovanie? Možno si dokonca takéto chovanie zažila už v škole. A keď si si myslela, že je to, vďakabohu, minulosťou, prišlo to znovu. Fyzické alebo psychické trápenie nemôžeš ignorovať. Prečítaj si rady od terapeutov z online poradne hedepy.

Tvoje duševné zdravie je potrebné pre optimálny život. Nedá sa donekonečna žiť v nervoch a stresoch, čo bude na ďalší deň. Šikanovanie robia bežne, bohužiaľ, už deti na základných či stredných školách, kde v takomto prípade vedia pomôcť poradcovia. Ako si ale so šikanou poradiť v dospelosti?

šikanovanie
zdroj: Pexels/Mikhail Nilov

Ako sa prejavuje šikanovanie

Podľa tvrdení online terapie hedepy, šikanovanie je činnosť, ktorá psychicky alebo fyzicky deptá tvoje zdravie. Je to doslova obmedzovanie, po ktorom sa stávaš obeťou iných. Agresor či šikanátor sa cíti, že má nad tebou prevahu, akúsi silu a tou na teba vplýva. A ty ako „slabší“ článok sa bojíš mu akokoľvek odporovať. Prejavmi sú nadávky, urážky a v horších prípadoch aj fyzické násilie či kradnutie.

Šikanovanie na pracovisku

V tomto prípade poznáme dva druhy šikanovania, a to je mobbing, ktorý prebieha zo strany kolegov, a bossing, pri ktorom je agresorom tvoj šéf. Môže to byť na základe rasovej predispozície, kariérneho rastu, ale týka sa to aj perverzných narážok.

šikanovanie
zdroj: Pexels/RDNE Stock project

Obrana proti šikanovaniu

Šikanovanie je neprijateľné, či si mladá baba, dospelá žena alebo v neposlednom rade babička. Nikto si nezaslúži takýto prístup okolia. Preto ak máš pocit, že si obeťou šikany aj ty, nenechávaj to len tak. Zver sa niekomu, komu veríš, alebo to posuň na vyššie miesta. Môžeš totiž dopadnúť veľmi zle.

Zájdi za kamoškou a povedz jej o tom, poraďte sa o ďalšom postupe. Ak je to naozaj vážne, vyhľadaj terapeuta, nemáš sa za čo hanbiť. On ti určite pomôže. Možno by nebolo na škodu porozprávať sa o probléme priamo na pracovisku. Človek, ktorý ťa šikanuje, nemusí byť tyran, len má jednoducho voči tebe nejaký komplex a nevie, ako sa s ním vysporiadať. Všetko sa dá vyriešiť a aj sa musí, nakoľko v kolektíve si celý život. Neutečieš pred tým.

Zdroj: hedepy

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife