Zamyslená žena

Strach z kritiky

Nedostatok sebavedomia môže viesť k zvýšenej citlivosti na kritiku. Aj konštruktívna spätná väzba môže byť vnímaná ako útok na ich hodnotu. Niektorí sa môžu snažiť byť perfektní v tom, čo robia, v nádeji, že dosiahnu uznanie a budú tak môcť kompenzovať svoje vnútorné pochybnosti.

Neschopnosť stanoviť hranice

Tieto osoby môžu mať problémy s definovaním a udržiavaním osobných hraníc. Môžu sa obetovať pre iných, čo často vedie k vyhoreniu a frustrácii.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ODZADU SK (@odzadu.sk)

Nadmerné porovnávanie s inými

Porovnávanie sa s inými môže byť zničujúce pre ľudí, ktorí už majú nízku vieru v seba. Môže viesť k pocitu nedostatočnosti a zúfalstva.

Vyhýbanie sa pozornosti

Ľudia, ktorí nedôverujú sebe, sa často vyhýbajú tomu, aby boli v centre pozornosti. Chcú predísť možnej kritike alebo posudzovaniu. Taktiež bývajú pasívni v interakciách s inými, čo znamená, že radšej povoľujú alebo ustupujú, než by sa postavili za svoje názory alebo potreby.

Nízke nároky

Niekedy si ľudia s nízkym sebavedomím automaticky myslia, že si nezaslúžia lepšie – či už v pracovnom, romantickom alebo sociálnom kontexte. Často odmietajú alebo bagatelizujú komplimenty, pretože si nemyslia, že si ich zaslúžia alebo považujú komplimenty za neúprimné.

Je dôležité si uvedomiť, že tieto črty nie sú pevné ani nemenné. S vhodnou podporou, sebapoznávaním a terapiou môžeš rozvíjať silnejšie sebavedomie a vieru v seba. Ako vždy, je dôležité pristupovať k sebe a k iným s empatiou a porozumením.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife