instagram.com/jankivsiblings

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Dvaja súrodenci si založili vlastnú odevnú značku, pod ktorou vyrábajú ručne plisované sukne. Tejto technike sa na svete nevenuje veľa ľudí, a tak sa ich práca stala výnimočnou. Ich sukne si však nezamilovali len Slováci, ale aj ľudia zo zahraničia. O tom, ako je možné vyrobiť plisovanú sukňu, nám prezradili v rozhovore.

Ahojte, na začiatok povedzte našim čitateľom, kto sú Jankiv Siblings.

Pozdravujeme všetkých. Jankiv Siblings pozostáva z dvoch súrodencov Karolíny a Michala, ktorí sa rozhodli odlíšiť od iných a začať si spoločne plniť sny. Sme špecifickí tým, že sa venujeme niečomu, čo robí veľmi málo ľudí vo svete. Venujeme sa ručnému plisovaniu. Plisovanie je vlastne umenie skladania látky, keď na látke vznikajú rôzne 3D vzory, štruktúry a objemy. Stalo sa vášňou a súčasťou nášho každodenného života.

zdroj: instagram.com/jankivsiblings

Prečo ste sa rozhodli vyrábať práve plisované sukne?

Ide o starodávnu techniku, ktorá je vo svete veľmi žiadaná a exkluzívna. Keď sme s plisovaním prišli prvýkrát do styku, tak nás úplne nadchlo. Začali sme si zisťovať informácie, ktorých bolo veľmi málo, čo nás ešte viac utvrdilo v tom, že sa jedná o niečo veľmi unikátne. Vždy sa chceme odlišovať a robiť niečo iné ako ostatní. Máme radi výzvy a radi pokorujeme zábrany. Napríklad – ak nám niekto povie, že sa niečo nedá, alebo že sa bez vysokej školy neuplatníte…

Keď sme s plisovaním začínali, málokto vedel, čo to vlastne je. Sme radi, že vďaka nám ľudia aspoň sčasti vedia, čo umenie plisovania obnáša. Vo svete je povolanie ,,plisser“ vysoko cenená profesia, u nás málokto vie, že niečo také vôbec existuje. Začali sme práve s plisovanými sukňami. V budúcnosti plánujeme však vyrábať aj iné druhy odevov.

V čom spočíva táto technika plisovania? Akým spôsobom vyrábate sukne a aké materiály používate?

Celé plisovanie spočíva najmä v precíznej ručnej práci, dokonalej znalosti materiálov a samotného technologického postupu. Základ plisovania tvoria špeciálne papierové formy, zložené z dvoch úplne identických vrstiev papiera. Spodná a vrchná papierová forma musia do seba presne zapadnúť a zároveň by mali byť spravené tak, aby medzi nimi vznikol priestor na vloženie látky.

Takto sa forma spolu s látkou ručne splisuje natesno a vloží do parného kotla, kde sa plisuje 30-60 minút pri teplote  90-110 °C. Následne sa forma vyberie a nechá vychladnúť. Po vychladnutí formy látku vyberieme a ideme s ňou ďalej pracovať. Ak si chcete lepšie predstaviť výrobu jednej plisovanej sukne, tak kliknite na jankivsiblings.com, kde máme uverejnené fotky celého postupu.

zdroj: instagram.com/jankivsblings

Keďže sa venujete iba ručnému plisovaniu, výroba jednej sukne vám musí trvať dlhšie. Mohli by ste nám povedať, koľko času vám zaberie?

Výroba sa líši od toho, o aký typ sukne ide. Inak sa vyrába veľká kruhová sukňa z desať metrovej látky a inak rovná, ležatá, folkloristická sukňa. Výroba na zákazku trvá od jedného do troch týždňov, no záleží od náročnosti výroby danej sukne. Avšak jednu krátku, klasickú, plisovanú sukňu sme schopní vyrobiť aj za jednu pracovnú dobu.

Čím všetkým si musí prejsť jedna sukňa, aby ste ju mohli predať?

Keď začíname pracovať s novým, neznámym materiálom, tak sa musí  pred výrobou otestovať na údržbu. To znamená, že sa vyplisujú dva kusy látky približne na jeden meter. Jedna vzorka sa odnesie do čistiarne, druhá sa namočí do vody. Taktiež sa látka testuje na stálosť plissé a krčivosť.  Kúsok rôzne skrúcame, zaťažujeme, aby sme sa presvedčili o tom, že sa sklad nevyrovná. Ak látka prejde skúškami, tak s ňou začíname pracovať.

Najprv sa musí každá látka vyzrážať – prežehlí sa priemyselnou žehličkou s vyvíjačom pary. Následne sa z látky vystrihne kus požadovaných rozmerov, spracujeme na ňom horný a spodný okraj látky – teda pás sukne a dĺžku sukne. Látka sa vloží do formy a vyplisuje. V ďalšom kroku sa správne zvoleným technologickým procesom zošijú bočné švy, našije sa pásec v podobe gumy a etikety. Hotová sukňa sa ešte odnesie buď do čistiarne alebo sa namočí do vody.

zdroj: instagram.com/jankivsiblings

Akým spôsobom sa snažíte dostať svoje sukne do povedomia zákazníkov? Kde všade ich predávate, máte nejaký e-shop alebo ich naopak nájdeme v kamennom obchode?

Do povedomia sa dostávame hlavne vďaka médiám a portálom, ktoré o našej práci píšu. Aktuálne sme sa dostali viac do povedomia aj vďaka výhre na výstave Trenčín mesto módy, kde nám bolo udelené ocenenie Zlatá Fatima v kategórii výrobok roka – dámska móda. Hlavnú rolu v propagácii zohrávajú sociálne siete, kde sa snažíme osobným a autentickým prístupom k ľuďom pravidelne pridávať zaujímavé príspevky s aktuálnymi popiskami – na čom práve pracujeme, aké máme pocity a podobne.

Naše výrobky si ľudia môžu zakúpiť na našom webe alebo priamo u nás v ateliéri v Prešove. Väčšinou nás však kontaktujú cez správu alebo email, kde už podľa špecifických požiadaviek pripravujeme model na mieru.

Pamätáte si ešte na svoj úplne prvý model sukne? Ako vyzeral a koľko času ste venovali jeho výrobe?

Och, neviem, či chceme na to spomínať. Bolo to strašne zúfalé obdobie. Veľmi sme chceli plisovať a vôbec nám to nešlo. Nemal nám kto poradiť ani pomôcť, keďže plissé je veľmi špecifické. Chceli sme, aby naše sukne boli pekné a na prvý pohľad kvalitne spracované. Môžem povedať, že švy a sklady plissé sa nám krútili na všetky strany a sukňa nemala dobré padnutie. Naučiť sa plisovať nás v začiatkoch stálo veľa úsilia, sebazaprenia, samoštúdia. My sme sa však nepoddali a aj napriek tomu, že sme sa plisovanie nemali fyzicky od koho naučiť, sme to nevzdali. Dnes môžeme s hrdosťou povedať, že každá jedna naša sukňa je kvalitne a správne vyplisovaná.

zdroj: instagram.com/jankivsiblings

V čom nachádzate najviac inšpirácie pri práci?

Inšpiráciou je pre nás samotné plisé, lebo to, čo ide spraviť z klasickej rovnej látky, sa nedá vytvoriť z plisovanej látky. Veľakrát sa nám stane, že si niečo vymyslíme, no v konečnom dôsledku to nevyzerá dobre. Snažíme sa robiť také veci, ktoré sú nositeľné aj o desiatky rokov. Neriadime sa trendmi ani ničím, čo tvoria iné značky. Máme svoj špecifický rukopis  a zakladáme si na dokonalom ručnom plissé, ktoré je poznať už na prvý pohľad.

Chceme, aby sa vďaka našim sukniam žena cítila byť ženou, mohla naplno prejaviť nielen svoju nežnú stránku, ale aj fantáziu, zmysel pre kombinovanie odevov, vkus, eleganciu, ale aj istú dávku extravagancie. Snažíme sa priniesť možno nový, iný pohľad na ženskú módu a podporiť odvahu v odievaní sa.

Sú plisované sukne ľahko kombinovateľné? S čím by sme ich mohli zladiť?

Sú a veľmi. Samotná plisovaná sukňa je univerzálny druh odevu vhodný na akúkoľvek príležitosť. Sukne, ktoré šijeme, sú výrazné, potrebujú sebavedomú majiteľku, ktorá si ich užíva a vie nosiť. Zároveň jej neprekáža, ba až vyhľadáva pozornosť. Keď kráča po ulici oblečená v našej sukni, priťahuje pohľady okoloidúcich ako magnet.

Naše zákazníčky vedia sukne úplne geniálne skombinovať. Najradšej k nim nosia mikiny alebo tričká so zaujímavou potlačou, rifľovú alebo koženú bundu a tenisky. Takýto štýl milujeme. K veľkým kruhovým sukniam z 10 metrov látky volia úplne obyčajne topy a blúzky, vďaka ktorým sukňa dokonale vynikne. Záleží však od vkusu každej ženy. Hranice vám nemôže nikto stanoviť.

zdroj: instagram.com/jankivsiblings

O takéto odevy sa treba špeciálne starať. Mohli by ste nám popísať, čo si vyžaduje starostlivosť o plisovanú sukňu?

Sukňa je najšťastnejšia, keď visí na štipcovom vešiaku v skrini a nie je natlačená na inom kúsku oblečenia. Nemá rada, keď je niekde vlhké a teplé prostredie, a vôbec jej neprospieva, ak je plissé zložené na polovicu. Popravde – neznáša, ak je niekde len tak položená. Inak sa o ňu netreba nijako špeciálne starať. Pokyny k údržbe a praniu obdrží každá zákazníčka pri kúpe v podobe etikety, kde je rozpísané, ako sa treba o sukňu starať.

Predávate svoje sukne len zákazníčkam zo Slovenska, alebo máte aj nejakých v zahraničí?

Naše zákazníčky sú väčšinou zo Slovenska a Čiech. Pár ich už máme aj v zahraničí, napríklad v Rakúsku, Nemecku, Taliansku alebo New Yorku. Sú to väčšinou hrdé Slovenky, ktoré žijú v týchto krajinách. No taktiež sú to aj ženy, ktoré nie sú pôvodom zo Slovenska. Robí nám to veľkú radosť.

zdroj: instagram.com/jankivsiblings

Súrodenci sú občas hašteriví. Ako sa vám dvom spolupracuje? Nestáva sa, že si pri práci občas skočíte do vlasov?

Ani jeden z nás si nevie predstaviť, že by sme spolu nepodnikali. Môžme sa jeden na druhého kedykoľvek spoľahnúť a niektoré veci je pre nás úplne prirodzené riešiť aj za toho druhého.  Poznáme sa totiž navzájom a približne vieme, aký názor má ten druhý. Stále sa vieme dohodnúť a nájsť spoločnú cestu. Samozrejme, že sú aj chvíle, keď sme hašteriví. Poväčšine to však pramení z nejakej blbosti, ktorú sa snažíme zničiť.

Máte nejaké plány do budúcnosti?

Tých plánov je veľmi veľa. No všetky si plníme postupne a malými krokmi sa posúvame stále dopredu. Sme radi, keď môžeme prostredníctvom našej práce vzdelávať ľudí. Prioritne sa chceme stále viac zviditeľňovať a propagovať toto krásne umenie a našu tvorbu. Chceme prinášať nevídané vzory plissé, ktoré budú nielen v Čechách a na Slovensku úplne jedinečné. Naším plánom je aj preniknúť na zahraničný trh a obohatiť našu tvorbu aj o iné kúsky oblečenia. Sme radi, ak nás budete sledovať, podporovať a kúpite si naše produkty, aby sme aj vďaka vám mohli napredovať.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieRozhovory