Spoznali sa pred 29 rokmi na svadbe ich spoločných kamarátov. Pretancovali spolu celý večer. Na druhý deň čakala, či sa jej ozve. Dával si načas. Najprv sa neozýval. No prešli dva týždne a odrazu zazvonila pevná linka. Zavolal. Prišlo prvé rande. Potom druhé a potom tretie. Stretávali sa päť rokov. Nakoniec prišla svadba. Onedlho jedno dieťa a potom druhé. Narodila som sa ja a môj brat. Dnes majú moji rodičia na tvári o pár vrások viac ako keď sa spoznali, ale ich láska je každým dňom silnejšia.

Nebolo to tak dávno, no vtedy neexistoval Facebook ani Instagram.

Dokážeš si predstaviť, že sa zoznámiš s niekým, kto sa ti páči a nemôžeš si pozrieť jeho profil na internete? Žiadne fotky, žiaden status. V dnešnej dobe takmer nereálna predstava. Všetci sme si už zvykli na „preklepnutie“ toho druhého cez internet. Virtuálna realita, ktorá sa v našej mysli stáva skutočnou. Niekedy stačí jediná fotka a o druhom človeku si vytvoríš obraz, ktorý sa vôbec nemusí zhodovať s realitou. Začneš sledovať jej/jeho záujmy, spoločných priateľov, bývalých priateľov, dovolenky, rodinné fotografie, spolužiakov, kolegov a odrazu máš pocit, že tú osobu dôverne poznáš. Niekedy začneš mať pochybnosti a radšej vycúvaš. Inokedy si o danej osobe vytvoríš taký dokonalý obraz, že pravda ťa nakoniec kruto prefacká.

freepik.com

Kde sa stala chyba ?

Som presvedčená o tom, že zoznamovanie v minulosti a teraz sa veľmi zmenilo. Ak aj nadviažeš vzťah, sociálne siete v ňom zohrávajú dôležitú úlohu bez toho, aby si si to vôbec uvedomovala. Nebadane začínaš komunikovať viac cez internet ako naživo. Kým priemerné rande môže trvať približne dve hodiny, virtuálne komunikuješ aj niekoľko hodín denne. Nezáleží na tom či je deň alebo noc, píšete si pretože to je pohodlné. Na napísanie odpovede máš čas, prípadne sa stihneš poradiť s kamoškou. Ak nevieš ako zareagovať, emotikony to vždy zachránia. Ak je veľmi zle, jednoducho ideš offline. To naživo nie je možné.

unsplash.com

Najväčšie čaro sa ukrýva v osobnom stretnutí.

Tomu druhému sa môžeš pozrieť do očí, počuť tón jeho hlasu a cítiť jeho vôňu. Môžeš sa ho na čokoľvek opýtať a nemusíš sledovať či je online a kedy odpíše. Dokážeš si predstaviť, že ideš na rande s niekým, s kým si si doteraz nevymenila aspoň pár viet cez internet? Veď je to úplne prirodzené. Žijeme však v dobe, kedy sa zaužívaný vzorec, zoznámenie – písanie cez internet – rande, stal taký bežný, že si to, bohužiaľ, predstaviť nedokážeme.

Keď to fungovalo v minulosti, prečo by to nefungovalo dnes?

Pozriem sa vedľa seba a na gauči sedia ruka v ruke moji rodičia. Vyzerajú zamilovane akoby sa zoznámili len pred pár týždňami. Začnem sa usmievať, lebo viem že pravá láska existuje. A je úžasné, že k tomu aby sa prejavila a vydržala nikdy nepotrebovala Facebook ani Instagram.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.