pinterest.com

Človek je odjakživa spoločenský tvor. O nás babách to platí dvojnásobne. Veď nejdeme samy ani na wc-ko  Vzťahy sú pre nás dôležité, od vyrastania v rodine, kedy sa snažíme sa ako tak vychádzať s rodičmi a súrodencami, jeden vzťah je ale predsa len špeciálnejší. Vzťah s tvojou kamoškou. Čo ale robiť v situácií, keď „sestra“ sklame?

Určite sa to stalo aj tebe. Povedala si jej všetko. Od obľúbenej farby až po to, ako si až po uši zbláznená do chalana z vedľajšej triedy, alebo do kolegu z práce. Pripadá ti úplne prirodzené, že prekecáte spolu celý týždeň, či už pri osobnom kontakte, alebo aspoň pár viet cez messenger. A keď sa stretnete cez víkend, stále sa máte o čom rozprávať. Presne poznáš jej názory a ona dopĺňa tvoje vety. A potom zrazu – bum. Všetko padne. Prečo vlastne?

Nejaká „tretia“

V živote stretávame nových ľudí neustále. Spolužiačky, ich kamarátky, nové kolegyne a ich známe… Môže sa veľmi rýchlo stať, že z tejto vzorky nám niekto, ako sa hovorí, hneď sadne. Tebe, alebo kamarátke. Je to úplne v poriadku, pokiaľ ťa tvoja kamoška nezačne zanedbávať. Ak začne rušiť schôdzky s tebou a stretne sa radšej s ňou osamote, alebo rozpráva o nej aká je úžasne dokonalá, asi by si mala spozornieť. Žiarlivosť je prirodzená, aj keď ide o baby, ale mala by si zistiť, či je opodstatnená. Ak sa ti zdá, že kamarátka ťa už nepočúva ako kedysi, alebo sa viac smeje s novou, skús sa jej opýtať, či jej ešte vôbec záleží na vašom vzťahu. Či si stále ty na prvom mieste.

Dávaj ale pozor na to, aby si žiadnym spôsobom neublížila tretej kamarátke. Ona predsa nemôže za správanie žiadnej z vás. Možno ani len netuší, že sa stala dôvodom vašich hádok. To čo je medzi vami, si vyriešte len medzi sebou. Ak sa nedokážete dohodnúť a snaha končí hádkou, v takom prípade je najlepšie odísť. Ostávať v kamarátstve, kde nie si oceňovaná, neznamená, že si lojálna, ale to, že lámeš svoje vlastné srdce.

elitedaily-kkgas-best-friends-800x400 elitedaily.com

Zrada

Spomínala som tajomstvá. Keď ti kamarátka povie, aby si jej tajomstvo nevravela nikomu ďalšiemu, považuješ to za samozrejmosť a nespravia by si to, ani vtedy, ak by ti to nezvýraznila. Keď sa ale dozvieš od druhých niečo, o čom si si istá že si vravela len jej a malo to ostať medzi vami, je to šok. Ak sa k tomu pridá ohováranie a šírenie klamstiev, vtedy už asi nie je veľmi čo riešiť. Veľmi sa chceš hnevať, ale tá bolesť zo sklamania ti to nedovoľuje. Možno chceš plakať, ale ani to sa nedá, lebo vieš že za to nestojí. Áno, aj toto sklamanie dokáže čas vyliečiť, ale z pamäte to vymazať nejde. Dôvera je naštrbená navždy, ale môže to byť poučenie pre teba, že ty sa tak nezachováš k nikomu, lebo vieš, ako to bolí. Možno sa napriek všetkej snahe nevieš cez to preniesť. Vtedy je lepšie pre vás obe, ak od takéhoto kamarátstva cúvneš. Pravdepodobne sa budeš báť opustiť to, čo si považovala v živote za istotu, ale niekedy je tá vec, ktorú sa bojíš urobiť, najviac oslobodzujúca.

Je za tým chlap

Áno, stáva sa to často. Tvoja kamarátka sa zamilovala a ty sa tešíš s ňou. Zrazu celá žiari, posiela ti fotky, aby si jej poradila, čo si má obliecť na rande, dokonca aj jej nový chlap sa zdá celkom v pohode. Lenže časom prichádzaš na to, že sa stretávate stále zriedkavejšie. Keď jej to vytkneš, zájde s tebou na kávu, aby ťa umlčala (alebo skôr jej svedomie) a potom opäť dlho nič. Aj keď nikomu nepraješ lásku viac, ako práve jej, hneváš sa na ňu a pociťuješ zradu. Ona šťastie našla a tak teba už viac nepotrebuje. Ale pritom obe viete, že ak by sa rozišli, ten ku komu by sa vrátila by si bola ty. Nenechaj sa ponižovať. Ty nie si bábka, ktorú môže ovládať, keď si na teba náhodou spomenie. Mať dobrého partnera je jedna z najdôležitejších vecí, ale zabudnúť pri tom na dlhoročnú kamarátku? To sa predsa nerobí.

elite-daily-simone-becchetti-best-friends elitedaily.com

Nepochopenie

Niekedy netreba „veľké“ dôvody na to, aby si cítila, že všetko nie je tak, ako má. Polož si nasledujúce otázky a úprimne odpovedz. Ak bude na väčšinu z nich odpoveď „nie“, mala by si skutočne zvážiť, či ťa tvoja kamarátka má úprimne rada, alebo je sebec.

-Spomenieš si, kedy naposledy prebehla u vás dvoch naozajstná konverzácia? Alebo máš často pocit, že si len v pozícií poslucháča?

-Zaujíma ju tvoj názor? Tvoje potreby a starosti?

-Máte spoločné plány, ktoré často zmení alebo odriekne na poslednú chvíľu?

-Napíšeš jej keď si smutná, alebo sa s tým vyrovnávaš sama, lebo vieš že by si bola aj tak nevypočutá, alebo dopredu tušíš, že by sa zvrtla konverzácia opäť na jej starosti?

-Pozriete si film podľa tvojho žánru? Idete sa najesť tam, kde to máš rada?

-Predstaví ti svojich nových známych, alebo si ich necháva „pre seba“?

-Máš pocit, že sa úprimne teší s tebou, ak sa ti v niečom zadarí?

Kamarátstvo je dôležité v živote každého z nás. Skús sa ale zamyslieť, či z toho svojho dostávaš rovnaký diel, ako doňho vkladáš, alebo či nevedomky neodsúvaš od seba ľudí, ktorí by skutočne o tvoje kamarátstvo stáli. Možno tvoja sčítaná spolužiačka nie je v skutočnom živote vôbec nudná, ako si si doteraz myslela, alebo tvoja nová kolegyňa nie je taká namyslená, ako sa možno zdá na prvý dojem. Daj ľuďom šancu, možno bude z toho pekné kamarátstvo na celý život.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife