4 rady, ak ťa ohovárajú kolegovia v práci

Snáď si sa ešte nikdy nestretla s tým, že ťa ohovárali kolegovia v práci, ale ak áno, veľmi dobre vieš, že to nie je vôbec príjemné. Kvôli tomu sa ti nechce chodiť ani do práce a môže to mať aj veľký vplyv na tvoje sebavedomie, pokiaľ nie si so sebou spokojná a máš ho nízke.

Mala by si sa však vedieť za seba postaviť, pokiaľ nechceš, aby ti neprajníci pokazili meno. Tieto 4 kroky ti v tom pomôžu.

4 účinné rady, čo robiť, ak ťa ohovárajú kolegovia v práci

Úprimný rozhovor

Najlepšie s tým, kto vymýšľa všetky tie klebety o tebe alebo podnecuje ostatných ťa ohovárať za tvojim chrbtom. Buď pokojná, žiadne prehnané emócie, krik alebo nadávky. Spýtaj sa, s akým cieľom toto všetko robí, o čo mu ide? 

Takéto tvoje správanie ho 100 % zaskočí a pravdepodobne prestane o tebe šíriť klebety. Alebo ti povie nejaký dôvod, prečo to robí a ak je medzi vami nejaký problém, tak ho skúste vyriešiť rozhovorom.

práca
zdroj: Pexels/SHVETS production

Nájdi si kamarátov

Určite nie každý v kolektíve sa zúčastňuje týchto ohováračiek alebo to podporuje. Skús sa s nimi spriateliť. Bude super, ak sa ti podarí skamarátiť s kolegyňami týchto znamení, pretože sú veľmi dobrosrdečné a ochotné.

Človeku, ktorý ťa ohovára, ide o to, aby to spolu s ním začalo robiť viac ľudí a cítil sa príjemnejšie. Akonáhle zistí, že tých, čo to odsudzujú, je viac, tak si radšej premyslí, či mu to za to stojí.

Sústreď sa na prácu

Napriek všetkému, čo sa deje, skús pokračovať ďalej v tom, v čom si dobrá. Nenechaj si pokaziť meno ešte aj tým, že začneš robiť zle svoje úlohy.

Osobu, ktorá ťa ohovára, skús čo najviac ignorovať a sústreď sa iba na pozitívne veci. Ak ťa tvoje zamestnanie baví a napĺňa, dobré nasadenie či celkový dojem ti snáď nezničia zlomyseľné reči.

Práca v lete
zdroj: Unsplash/Dane Wetton

Povedz o všetkom vedeniu

Nie je na tom absolútne nič zlé, nie sme v škôlke. Mať dobrú atmosféru v pracovnom kolektíve je veľmi dôležité. A pokiaľ to niekto kazí ohováraním a vymýšľaním klebiet, bude to mať vplyv na vašu prácu a následne tiež na rozvoj celej firmy.

Neboj sa o tom povedať vedeniu, ktoré s tým následne niečo urobí, pretože o dobrú atmosféru v kolektíve ide predovšetkým práve im.

Pokiaľ ohováranie neskončí, pravdepodobne si obeťou mobbingu. O čo ide a prečo je to nebezpečné sa dočítaš TU.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife