instagram.com/evaczarnocka

Telesné jadro alebo inak nazývané „core“ tvorí základ svalov, ktoré držia telo pokope. Aj napriek tomu naň veľa ľudí pri cvičení zabúda. Tvoj trup a teda hlavne bruško je zložené zo svalov telesného jadra a v extrémnych situáciách ti silný core môže zachrániť život. Okrem iného však zodpovedajú aj za to, ako naše telo vyzerá.

Cviky, ktorými môžeš posilňovať svoje telesné jadro je neúrekom.

Medzi základné však jednoznačne patrí plank (po slovensky doska), pri ktorom musíš mať spevnené celé telo. Ak zvládneš urobiť plank, mala by si zvládnuť odcvičiť aj nasledujúce cvičenia. Ak nie, tak ho trénuj.

Začni po 30 sekúnd každý deň, pričom týchto 30 sekúnd zopakuj aspoň 4-krát. Uvidíš, že čoskoro pocítiš, že zvládneš vydržať aj dlhšie. A síce tento cvik vyzerá jednoducho, už po prvom pokuse pochopíš, že je naozaj náročný. Pozor si daj na lakte, ktoré majú byť takmer pod ramenami. Ďalej spevni lopatky, tak aby ti trup neprepadával dole. Zadok nesmieš mať príliš vysoko, ale ani príliš nízko.

Toto video ti ukáže, ako správne vykonávať plank

No poďme na vyššie spomínané cviky, ktorými za kratší čas docieliš pevnejšie bruško. Cvičiť ich môžeš pokojne 3 – 4-krát do týždňa, pričom nesmieš zabúdať aj na to, že bruško sa „pečie“ hlavne v kuchyni.

A teda by si mala obmedziť jednoduché sacharidy (sladkosti, sladené nápoje, čokolády, a veľké množstvo ovocia)  a do jedálnička zaradiť viac bielkovín, či už rastlinného alebo živočíšneho pôvodu. Výbornou voľbou je chudé hydinové mäso, strukoviny, vajíčka alebo tofu.

Tuk k životu potrebujeme, a preto sa neboj používať olivový/repkový olej, avokádo, ryby či orechy, ktoré obsahujú potrebné mastné kyseliny, bez ktorých sa zdravé telo nezaobíde.

Niečo pre začiatočníkov

7 minútová výzva pre pokročilejších

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness