Pexels.com

Jedného krásneho letného dňa som si sadla k svojej skrinke, ktorá sa už pomaly prehýbala pod kvantom telovej a dekoratívnej kozmetiky. V tomto som nikdy nebola minimalistka a počas svojho pôsobenia v blogosfére som nabrala celkom veľké množstvo kozmetických produktov.

Štyridsať rúžov, desať paletiek očných tieňov, sedem túb „omietky a.k.a. make-up“, množstvo vzoriek, krémov, balzamov, púdrov… A všetkého čo patrí skôr do výbavy vizážistiek. Dlho som sa aj chcela stať vizážistkou. Zháňala som kurzy, ktoré stáli od 59€ do 400€ (chorá cena), no väčšina blogeriek sa korunuje na M.U.A. (make-up artist) už pri troch videniach blogu.

No práve v ten krásny letný deň, kedy viac ako polovica nazbieranej kozmetiky skončila v koši, som sa sna vizážistky pustila. Prečo však taká radikálna zmena?

Bavilo ma líčiť sa aj na prst hrubo, bavilo ma skúšať rôzne líčenia, hocijaké farby dúhy, no uvedomila som si popri tom jednu dôležitú vec. Prečo by som si mala svoju vlastnú kožu, ktorú mám len jednu a na celý život, zakrývať, ničiť. Môžete sa so mnou hádať koľko chcete, že make-up pleť neničí, no ja na váš názor nepristúpim.

Čo je dobré na tom prekrývať si pleť nehoráznym množstvom akejsi pasty vo farby vašej pleti a upchať si všetky póry? Na čo je dobré prikrášľovať realitu, keď večer (snáď nie až ráno) skončí to všetko na kozmetických tampónoch a vlhčených utierkach? Čo je také úžasné na tom vyzerať krásne len 3 minúty kým sa to líčenie začne rozpadať?

Áno, na fotografiách a videách vyzerá to líčenie krásne, no koniec koncov, je to zbytočné. Pod tým nánosom a ženám ešte aj usmieva ťažko.

Možno ma v komentároch pod týmto článkom budete lynčovať, či som nejaká škaredá ženská, ktorá sa nevie líčiť, alebo mám komplexy, nebodaj sa budete vyhovárať na to, že líčenie je umenie. Áno, je. Ale nie každý deň v roku. Aj ja sa niekedy nalíčim, keď sa chcem cítiť trošku krajšia. Aj ja sa dám dokopy keď idem na nejakú oslavu, svadbu či inú udalosť. Ale naučila som sa odhadnúť množstvo.

A to mnohé z nás žien, dievčat, mám, sestier nedokáže odhadnúť. Podkladová báza, make-up, korektor baking, púder, kontúrovanie, rozjasňovač, podkladová báza na oči, očné tiene, očná linka, riasenka, umelé riasy, pomáda na obočie, gél na obočie, kontúrka na pery, balzam, rúž… No nie je toho príliš?

Áno je. A to som si povedala sediac pri mojej starej prehnutej skrinke. Vtedy sa začalo triedenie. Čo všetko som si teda nechala?

2 Podkladové bázy – jedna „redšia“ pre celú pleť, jedna hutnejšia pre miesta so zväčšenými pórmi (okolie nosa, čelo, brada…
BB krém – ľahší ako make-up, ideálny na každý deň.
2 Tuby make-upu – z ktorých jedna aj tak čoskoro skončí v koši. Jeden make-up tmavší na leto, jeden svetlejší na všetky iné obdobia. Áno, ten na leto končí v koši, pretože som ho použila možno raz.
Korektor – pre prípad potreby na začervenané miesta či kruhy pod očami, aj bez toho aby som nosila akýkoľvek iný make-up.
Púder – Ak by sa niečo príliš lesklo.
Bronzer a rozjasňovač, Pomáda na obočie, Malá paletka troch tieňov na obočie, Gél na obočie, Podkladová báza na očné tiene, 3 Paletky očných tieňov, 2 riasenky, 2 očné linky, asi 15 rúžov, 3 balzamy… A to stačí.

Aj také množstvo sa mi stále zdá veľké, no po tom čo vyše 40 produktov skončilo v koši, mám zo seba lepší pocit. Takto budem mať prehľad v dobe expirácie produktov, budem vedieť čo mi treba a netreba kúpiť a na každú príležitosť budem mať aj tak to čo potrebujem.

A toto moje rozhodnutie absolútne neľutujem. Od maturity (jún) som zmenila celkom veľa ohľadom môjho líčenia. Na obyčajný deň mi stačí riasenka a gél na obočie (častokrát ani to) a za celé tri mesiace som sa plne nalíčila možno päťkrát. Popri cestovaní so sebou nosím maximálne 3-4 produkty, pričom niekedy to bola plná kozmetická taštička. Pleť sa mi konečne čistí, dáva dokopy a radšej investujem do jej starostlivosti, ako na jej ničenie.

A ako vyzerá moje nové, jednoduché líčenie ?

1. Na pleť nanesiem hydratačný krém presne na moju pleť. Žiadne liftingové krémy, alebo iné nevyhovujúce, len preto lebo na ne niekto dal dobrú recenziu.
2. Podľa začervenania nanesiem BB krém, alebo tento krok vynechám.
3. Korektor dám jedine ak mám kruhy pod očami. Nedokonalosti ako pupienky, alebo drobné škrabance nechávam neprekryté, aby mali možnosť hojiť sa.
4. Obočie vykreslím tieňmi na obočie, alebo pomádou na obočie a prečešem kefkou.
5. Nanesiem svetlohnedý tieň do ohybu viečka a poriadne rozotriem, aby to vyzeralo čo najprirodzenejšie, nanesiem tenkú očnú linku a riasenku len na horné riasy.
6. Bronzerom jemne zahrejem líca a na „vyššie body tváre“(teda vlastne len na lícne kosti) nanesiem minimálne množstvo rozjasňovaču.
7. Farbu pier si zvolím akúkoľvek červenú, alebo „nude“.

To je všetko. Na to, aby ste ukázali svoju prirodzenú krásu a trošku ju vylepšili nepotrebujete tony kozmetiky. Niekedy stačí reálne minimum alebo len to základné

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife