justrunlah.com

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Veľa ľudí sa zaprisaháva, aké je super ísť behať hneď ráno, že tak získajú kopec energie na celý deň. Vyskúšala si to, ale namiesto nabudenia cítiš akurát tak letargiu a extra únavu? Možno robíš len malú chybu v niektorom z týchto bodov: 

 

Hydratácia

hydratacia

(obrázok: giphy.com)

Uisti sa, že piješ dostatok vody ako pred behom, tak aj po ňom. Keď si dehydratovaná, tvoje srdce sa viac namáha, aby napumpovalo krv do časti organizmu kde treba. Ak ideš na beh, ktorý bude trvať viac ako hodinu, nezabudni si zobrať tekutiny so sebou. Ak sa snažíš správne hydratovať a aj napriek tomu cítiš únavu, skús staviť na kokosovú vodu a elektrolytové nápoje (pridaj do vody napr. himalájsku soľ, zázvor alebo javorový sirup).

Výživa

proteinovy napoj

/obrázok: giphy.com/

Tu zohráva prím poznať svoje telo. Je to priam alchémia, aby si bola dostatočne najedená, aby si necítila únavu po behu, ale zároveň nie príliš prejedená, aby si necítila únavu pri behu. Niekomu jednoducho vyhovuje viac beh ráno na lačný žalúdok, s následnými bohatými raňajkami, inému viac večerné behanie s ľahkou večerou. Jediné pravidlo, na ktoré nezabúdaj, je dať niečo výživné do žalúdka do 15 minút po dobehaní (proteínový nápoj, banán, smoothie a pod.) – a áno, platí to aj keď chceš schudnúť. Nezabudni na jednoduchú rovnicu: nedáš si výživné jedlo po dobehaní – dáš si kalorické jedlo následne o pár hodín. Telo neoklameš, ono začne cítiť únavu a deficit v kalóriách a na cukre, preto potom automaticky siahneš po plnokalorickej voľbe, bohužiaľ často aj nezdravšej.

Oddych

strecing

/obrázok: giphy.com/

Nezabudni na regeneráciu a relax a zabudni na zajačika duracella hneď po dobehaní. Skús sa namiesto toho upokojiť a stav na strečing. Daj si aspoň 10-15 minút na predýchanie, ak zaradíš jogové variácie, o to lepšie. Pomôžeš tak telu lepšie sa okysličiť, čo vedie k menšej únave a svalovici. Ďalší mini tip: ak chodíš behať skoro ráno, nezabudni ísť tým pádom aj skôr do postele. Dostatok spánku ťa uchráni nielen pred stratou energie, ale aj depresiami a prejedaním.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness