Už prešlo pekných pár rokov, odkedy som s kamarátkami vzala prvýkrát na nohy obyčajné, staré tenisky, vyšla do ulice a vyskúšala svoj prvý beh. Hoci som behávala v škole, táto snaha behať, bola o inom. Nemalo ísť totiž o nútené a nudné dve kolá po bežeckej trati v rámci rozcvičky, malo ísť iba o beh. Beh v prírode, ktorý bol na prvom mieste. Teraz si už ani nespomínam na svoje popudy, ktoré ma viedli k odhodlaniu vyskúšať si to, ale som za ne v živote nesmierne vďačná, pretože som si beh zamilovala. Stal sa mojou súčasťou a úprimne, už by som si nevedela predstaviť svoj život bez behania. Za tie roky, čo behávam, som mala aj mnoho kríz a pádov, ale môžem tvrdiť, že beh ma naučil naozaj veľa a tým mi zmenil život.

1. Beh ma naučil nebáť sa

Pamätám si, ako som sa cítila, keď som išla behať prvýkrát. Hoci som nešla sama, ale s kamarátkami, prišlo mi to veľmi zvláštne, pretože v tom čase, beh nebol tak trendy ako je teraz a bála som sa, čo si pomyslia ostatní, keď nás uvidia. Myslela som si, že nás budú odsudzovať alebo si robiť posmešky z našich snáh. Chvíľu mi trvalo, kým som tieto pocity odstránila z hlavy, ale čím častejšie som behávala a zlepšovala sa, tým mi začalo byť postupne ukradnuté to, čo si druhí myslia alebo môžu pomyslieť. Sústredila som sa len a beh a na to, ako si to užívam. Teraz mi ani len nepríde na um, zamýšľať sa nad druhými. Jednoducho sa oblečiem, obujem tenisky a vybehnem do ulíc.

2. Beh mi zlepšil kondíciu a telo

Keď si spomeniem na svoje bežecké začiatky a moje prvé výsledky, tak mi to príde veľmi úsmevné. Moje prvé dva kilometre boli skôr prechádzka ako beh. Samozrejme, s niekoľkými prestávkami na oddych, aby som sa mohla vydýchať, až mi to príde ako neuveriteľné v porovnaní s tým, kde som s behaním teraz. Bolo úžasné pozorovať, ako som sa postupne zlepšovala, ako som zabehla svojich prvých päť, či desať kilometrov bez jedinej prestávky. Vďaka behu som dokázala schudnúť nadbytočné kilogramy, ktoré som si dlho nosila so sebou, zlepšil mi aktivitu pľúc a pomohol mi cítiť sa vo svojom tele výrazne lepšie.

View this post on Instagram

😍🖤 Mornings

A post shared by Fitness & Health (@fitnessgirlsmotivation) on

3. Beh mi zlepšil imunitu

Vďaka behu som bola menej chorá ako v minulosti. Milujem beh cez zimu, čo mi pomáha byť otužilejšou. Pretože vykonávam fyzickú aktivitu, môj organizmus jednoducho lepšie reaguje na vírusy a baktérie.

4. Beh mi zvýšil sebavedomie

S behaním sa mi zlepšilo aj telo, vďaka svojim viditeľným výsledkom na tele som sa začala prirodzene cítiť lepšie, čo sa odrazilo aj na mojom sebavedomí. Vďaka tomu koľko kilometrov som dokázala odbehnúť, som cítila hrdosť a stala sa sebavedomejšou, pretože som si uvedomovala, že nie každý je ochotný toto podstúpiť a aj vytrvať.

5. Beh ma naučil prekonávať sa

Ako som sa začala zlepšovať, chcela som si už v behu niečo dokázať. Nechcela som len odbehnúť zvyčajnú dĺžku trate a ísť domov, ale chcela som dosiahnuť niečo viac. Vďaka tomu som sa prinútila odbehnúť viac, skúšala som behať rýchlejšie, hľadala som akýkoľvek spôsob, ktorým by som sa mohla zlepšiť. Snažila som sa byť stále lepšia, neustále sa prekonávať a dokazovať si, čoho som schopná.

6. Beh ma naučil byť vytrvalou

Ak som sa chcela v behu niekam posunúť, musela som byť jednoducho vytrvalá a nemohla som čakať, že po prvom behu hneď odbehnem polmaratón, a na ďalší krát už zvládnem rovno maratón. Musela som na svoje výsledky jednoducho čakať. Musela som sa snažiť a neprestať, aby som dosiahla svoje bežecké ciele. Musela som byť vytrvalá a nesmela som prestať. Pri behu som sa naučila nevzdávať sa a klásť si náročné ciele, čo sa odrazilo aj v iných stránkach môjho života a posunulo ma to napred.

7. Beh ma naučil odreagovať sa

Keďže som sa rozhodla študovať na dvoch univerzitách a popri tom aj pracovať, môj život bol plný stresu, povinností a napätia, v ktorom mi zasa len pomáhalo vybehnúť do prírody a prísť na iné myšlienky. Pri behu som dokázala zabudnúť na všetky povinnosti, nabiť sa neskutočnou energiou a silou vytrvať a pokračovať vo svojich cieľoch, ktoré som si zaumienila. Vďaka behu dokážem pravidelne zresetovať a byť či už vo fyzickej alebo psychickej kondícii a nezblázniť sa.

8. A v neposlednom rade, beh ma naučil milovať život

Vďaka behu som sa naučila tešiť zo života, z každého jedného dňa, kedy som išla behať. Beh mi prináša radosť a úsmev do dní. Ten pocit behať na svitaní, keď slnko ešte len vychádza a začať ráno takýmto spôsobom je neopísateľný. Keď som bola smutná alebo sklamaná, išla som behať a zrazu som sa cítila omnoho lepšie a ľahšie. Už som necítila takú ťarchu, ale vedela som, že všetko čo ma trápi sa jednoducho nejakým spôsobom vyrieši. Namiesto toho som cítila pokoj a radosť a tešila som sa na všetko a hlavne na ďalšie kilometre, ktoré som chcela odbehnúť.

Ako sa hovorí, jeden beh môže zmeniť tvoj deň, mnoho behov môže zmeniť tvoj život. Ak chceš aj ty zmeniť svoj život a okúsiť čaro behu, neváhaj, obuj si tenisky a aj ty vybehni do ulíc a užívaj si každý jeden krok. Ani si to neuvedomíš a zistíš, ako beh mení život aj tebe.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.