Photo by Noah Buscher on Unsplash.com

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Priemerný Európan vyprodukuje 550 kg odpadu za rok a toto číslo stále narastá.

Zo všadiaľ počúvame, ako musí byť eko, bio, raw a dostávame poučenia o tom, že existuje žena, ktorá za celý rok vyprodukuje kilo odpadu. Ak začínaš mať stavy z toho, že si opovrhnutiahodná bytosť, ktorá si neváži prírodu, nezúfaj. My ti však prinášame jednoduché tipy, vďaka ktorým môžeš žiť ekologicky s minimálnou snahou.

Bicykel náš každodenný 

Ak máš možnosť, choď do školy/do práce na bicykli. Nielenže ťa bicykel udrží vo forme, ale prispeješ tak k menej kolónam a životné prostredie bude o čosi veselšie.

Drevená zubná kefka

Pre mňa je to už samozrejmosť. Plastovú kefku môžeš pokojne nahradiť bambusovou, ktorá sa pekne rozloží a nevytvorí žiadny odpad.

zdroj: Photo by Superkitina on Unsplash.com

Sklenená fľaška

Plasty sú veľmi problematický druh odpadu. Plastové fľaše sú síce praktické, pohodlné a nerozbitné, no predstav si, že každý deň si kupuješ novú a novú fľašu a tak vytvoríš za mesiac alebo rok obrovský odpad. Sklenená fľaša (odporúčam s textilným obalom proti rozbitiu) je síce na začiatok drahšia, avšak z dlhodobého hľadiska sa ti rozhodne oplatí a navyše vyzerá štýlovo.

 

Kapsulový šatník

Tento šatník alebo „Capsule Wardrobe“ sa skladá zo 40 jednoduchých a ľahko kombinovateľných kúskov, z ktorých si môžeš urobiť veľa rôznych outfitov. Kapsulový šatník preferuje jednoduchosť nad výstrednosťou a je vhodný najmä pre minimalistov, ktorí si viac potrpia na kvalitu, než na kvantitu.

Látkové tašky nielen na nákup

Prestaň používať sáčky a igelitky. Nakúp si štýlové látkové tašky, ktoré sú obľúbené aj na každodenné nosenie. Ak však uprednostňuješ kabelky, rozhodne si však pribaľ látkovú tašku a ušetríš tak nielen peniaze, ale potešíš aj naše životné prostredie.

zdroj: Photo by Sylvie Tittel on Unsplash.com

Nakupuj potraviny od lokálnych pestovateľov

Na jahody dovezené zo zahraničia pripadá 24 viac nafty ako na tie vypestované v domácom prostredí. Je ti hádam jasné, že to, že si môžeš kúpiť jahody aj v zime, asi nie je úplne v poriadku a už vôbec to nie je zdravé. Namiesto veľkého obchodného reťazca zájdi na trh a kúp si ovocie, ktoré sa pestuje v danú sezónu a podporíš tak lokálnych pestovateľov.

Recykluj

To je to najmenej, čo môžeš spraviť. Podľa štatistík je jasné, že triedenie odpadu je ekonomicky výhodnejšie a nemá žiadny negatívny dopad na životné prostredie (i keď, samozrejme, všetkého veľa škodí). Taktiež kompostuj a kupuj len recyklovateľné výrobky.

Daruj alebo predaj nepotrebné veci

Nezahadzuj! To, čo sa ti už možno nepáči, sa môže páčiť niekomu inému a popritom si môžeš aj slušne zarobiť z vecí, ktoré predáš.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife