Sebakritika vie byť určitý hnací motor pre nás všetkých. Niekto ju má vyvinutú až príliš, niekto skoro vôbec, no sú aj také prípady ako Imposter syndróm, ktorý predstavil instagramový účet @somfeministka.

Sebakritika je niečo ako vnútorný hlas, ktorý nám vraví o našich chybách, motivuje nás robiť niečo lepšie. Ženy to zasahuje predovšetkým vo výzore a chode domácnosti. Chlapov zas na ich forme a postavení v práci. Mať zdravé sebakritické myslenie je najlepším radcom.

Všetky to poznáme. Som tučná, som škaredá, veľa jem, veľa rozprávam, prečo ma nechce, to som spravila zle, je tu bordel, mám škaredé vlasy, ona je krajšia a tak ďalej. Na jednej strane nás to poháňa vpred, no ak je latka vysoká, podrýva to naše sebavedomie.

Byť zdravo kritická hlavne k sebe samej je dôležité pre tvoj osobný rast, pokiaľ to nepresiahne určitú normu. Pomyselná čiara medzi obyčajnou a prehnanou sebakritikou a syndrómom Imposter je veľmi tenká. Avšak nie si v tom sama.

Tento instagramový účet vedie ženy k láske k sebe samej. Zistíš tu, že feminizmus nie je mierený proti chlapom. Feministky, nie sú ženy, ktoré neznášajú mužov. Je o tom, aby sme sa viac podporovali, milovali a chválili. Aby sme vedeli, že všetko sa pre niečo deje, že každá jedna z nás si zaslúži mať krásny deň, mať zlý deň a byť spokojná aj s neporiadkom a svojimi malými chybičkami. Ide o vzájomnú podporu žien.

Pred nedávno zverejnili na svojom profile zaujímavý odkaz.

Imposter syndróm je vlastne určité vnútorné presvedčenie, že vôbec nie si tak nadaná alebo schopná, ako si to o tebe okolie myslí. Teda máš na seba tak vysoké nároky, že prehliadaš svoje kvality a svoje nadanie. Celý tento syndróm vlastne tkvie z detstva alebo zážitkov či osobného života človeka. Či už náročná rodina, porovnávanie so súrodencami alebo inými deťmi, zvýšené nároky a neustála kritika. Nehľadaj však za tým žiadnu novú nálepku, ktorú musíš mať teraz na pamäti.

Trpíme tým naozaj všetky, ale je len na tebe ako s tým naložíš. Zdvihni svoje sebavedomie, nezabúdaj na kritiku, ale nie prehnanú, ktorá posunie tvoje hranice, ale hlavne nikdy nezabúdaj na lásku k sebe samej. Aj ty si len žena, človek, ktorý má právo na chyby, na nedokonalosti a na svoje muchy, ktoré ťa robia tak originálnou a krásnou bytosťou.

Zdroj: instagram.com/somfeministka

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.