Smutná žena si opiera hlavu o kolená

Nadobudnúť úspech a šťastie je pre mnohých z nás výzvou. Brániť ti v tom môže napríklad aj vnútorný kritik a jeho hlas, ktorý neustále počúvaš. Pokiaľ sa nájdeš v nasledovných znakoch, je to práve dôvod, kvôli ktorému sa nemáš dobre.

Stále sa porovnávaš s ostatnými

Jedným z najjasnejších znakov, že ti tvoj vnútorný kritik bráni v šťastí a úspechu, je, že sa neustále porovnávaš s ostatnými. Vnímaš svoj život ako súťaž, kde musíš byť lepšia ako ostatní. Tento typ porovnávania môže viesť k pocitu nedostatočnosti a neustálemu stresu.

Máš strach z neúspechu

Ak sa obávaš zlyhania a neúspechu a tvoj vnútorný kritik ťa neustále kritizuje za každú malú chybu, je to jasný znak toho, že ti bráni ísť za svojimi cieľmi. Bojíš sa nových výziev a príležitostí, pretože sa obávaš, že neuspeješ. A to ťa brzdí v rozvoji.

Poraz svoj strach
zdroj: Pexels/Artem Podrez

Nikdy so sebou nie si spokojná

Máš tendenciu byť príliš tvrdá voči sebe a nikdy nie si so sebou spokojná. Neustále hľadáš chyby a nedostatky vo svojom výkone a ignoruješ vlastné úspechy a všetko, čo sa ti podarí.

Máš nízku sebaúctu

Nízka sebaúcta je ďalší dôvod, ktorý ťa brzdí. Nedôveruješ sebe a svojim schopnostiam a často sa cítiš nehodnotná. Tento nedostatok sebaúcty môže viesť k sebatrýzneniu.

Nechávaš sa ovládať negatívnymi myšlienkami

Tvoj vnútorný kritik nie je len o vnútorných hlasoch, ale aj o negatívnych myšlienkach, ktorým dovolíš ovládnuť tvoj život. Ak neustále premýšľaš nad tým, čo by sa mohlo pokaziť, a ignoruješ možnosti úspechu, má to silný vplyv na tvoje rozhodnutia.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife