Unsplash/Khamkéo Vilaysing

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Na prvý pohľad nemusíš toxický vzťah spoznať. Až časom si uvedomíš, že si s človekom, ktorý ti psychicky ubližuje, no už je neskoro. Milovať narcistu je jednoduché, pretože ťa uchváti svojou ľahkosťou bytia. Nie je to však správne.

Tieto znaky ti to napovedia oveľa skôr a vďaka nim budeš mať väčšinu šancu ľahšie ukončiť túto nočnú moru.

Rád sa sám chváli

Myslí si o sebe, že je dokonalý a perfektný. Iný názor o sebe neberie do úvahy, pretože to pre neho nie je podstatné. Nerobí mu problém chváliť sa cudzím perím, hlavné pre neho je, že sa vie ukázať a dobre odprezentovať. Práca, ktorá je vykonaná zle, „určite“ nemôže byť jeho.

Nič nie je jeho vina

Vo vzťahu na teba prenáša celú zodpovednosť. On ju nevie prijať, preto sa tvári tak, že nič nie je jeho vina, aj keď je to očividné. Hoci ťa to môže vytáčať, kvôli manipulovaniu mu na to nevieš ani odpovedať. A ako ťa dokáže tento človek manipulovať?

Manipuluje ťa

Všetky názory a myšlienky vie otočiť proti tebe. Odpovedá tak, ako mu pasuje. Keď niečo nezapadá do jeho správania alebo aktivít, bude ťa presviedčať o tom, že ťa určite informoval, len si na to zabudla. Týmto prístupom budeš najhoršia ty, nie on.

Trvá na otvorenom vzťahu

Je pre neho výhodnejšie, keď nemá pevné záväzky, pretože potrebuje mať pri sebe partnerku, ktorá je vždy upravená, stará sa o seba a cvičí. Pokiaľ takou nebudeš, môže ti navrhnúť otvorený vzťah. Keď je človek narcista, rád sa ukazuje a nemôže sa nechať zahanbiť svojou (zanedbanou) priateľkou.

Neznáša, keď ho kritizuješ

Tento bod úzko súvisí s tým prvým. Rád sa chváli a neznáša, keď ho vo vzťahu kritizuješ. Myslí si o sebe, že je neomylný, preto chyby nevidí a kritiku nevie prijať. Ak má však na niečo vyjadriť názor on, veľmi rád je kritický.

Všetko sa točí len okolo neho

Za každú cenu musí byť stredobodom pozornosti. Keď mu nikto nevenuje pozornosť, alebo ju nemá dostatočnú od teba, vynucuje si ju nasilu a v tom prípade vie byť už poriadne nepríjemný. Od detstva bol vychovávaný ako jedináčik, preto je v dospelosti sebecký.

Zveličuje

Veľmi rád preháňa. Ako sa ľudovo povie, robí „z komára somára“. Chýba mu empatia a zaujíma sa len o svoj život. Ak sa niečo stane tebe, nič si z toho nerobí, no keď sa zraní on, celý svet je najhorší. Pritom môže ísť o maličkosť, ktorá ani nestojí za reč.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating