Unsplash/Spencer Davis

Kedy, keď nie teraz? Ak chceš začať chodiť do fitka, neodkladaj to donekonečna, odhodlaj sa a choď. Nehľadaj neustále výhovorky, že teraz nemáš čas alebo nie je ideálne počasie. Vo fitku na teba predsa nebude pršať a tú cestu tam určite zvládneš.

Ak si v cvičení začiatočníčka, možno ani nevieš, čo a ako treba robiť. Preto pre teba máme 7 základných tipov, ktorých by si sa mala držať. Vďaka nim ti pôjde cvičenie ľahšie a uvidíš, že postupom času budeš chodiť do fitka čoraz radšej.

Nehanbi sa

Nenamýšľaj si, že všetci sa na teba pozerajú a odsudzujú ťa alebo si z teba robia srandu. Do fitka predsa každý chodí cvičiť a pracovať na sebe a svojej postave. Ak máš napríklad nejaké kilá navyše, môžu ťa maximálne tak obdivovať za to, že si sa odhodlala niečo urobiť so svojím životom.

Niektorým ľuďom pomáha, ak si vezmú slúchadlá, vďaka ktorým sa ocitnú vo svojom vlastnom svete.

Pravidelnosť je kľúčová

Hovorí sa, že trvá približne 21 dní, kým si vytvoríme návyk. Nestačí, aby si do fitka išla raz a potom na to kašlala. Musíš chodiť pravidelne a premôcť sa aj vtedy, ak sa ti nechce. Ak už si raz povieš, že dnes nejdeš, lebo niečo, nabudúce už do fitka fakt nepôjdeš.

Nemusíš chodiť do fitka každý deň, to od teba nikto nečaká. Na začiatok si môžeš povedať, že pôjdeš dvakrát alebo maximálne trikrát a uvidíš, ako sa budeš cítiť. Ale nevynechávaj žiadny tréning.

Na začiatok si nájdi trénera

Nikto učený z neba nespadol a nestačí si pozrieť videá alebo prečítať články. Na začiatok by si mala vyhľadať pomoc trénera, ktorý ti presne vysvetlí, ako dané cviky vykonávať, aby si sa náhodou nezranila. Nemusíš si ho platiť celé mesiace, je to len na tebe.

Ak sa naučíš čo a ako cvičiť, potom to zvládneš už aj sama. Ale tréner ťa niekedy dokáže aj dobre namotivovať.

Buď trpezlivá

Výsledok nepríde zo dňa na deň a ani z týždňa na týždeň. Aj keď po prvých návštevách fitka neuvidíš veľké zmeny, nenechaj sa tým odradiť. Musíš byť trpezlivá a uvidíš, že výsledok sa dostaví trochu neskôr. Predsa len nemôžeš čakať, že po jednom cvičení budeš mať tehličky na bruchu.

Nezabúdaj na regeneráciu a oddych

Nepresiľuj sa a nechoď nad rámec svojich možností. Vždy si dopraj aspoň jeden deň na oddych a regeneráciu. Priprav sa na poriadnu svalovicu (aspoň v prvých dňoch) a pokojne si daj magnézium, aby sa ti trochu uľavilo.

Vyber si vhodné oblečenie

Dôležité je aj to, v čom cvičíš. Vyber si predovšetkým pohodlné oblečenie, v ktorom sa budeš cítiť dobre a nič ťa nebude tlačiť alebo sa ti vysúkavať. Oblečenie na cvičenie by malo byť aj funkčné a malo by rýchlejšie odvádzať pot. Dôraz prikladaj aj na vhodnú športovú obuv.

Len pohyb nestačí

Ak chceš schudnúť, len pohyb na to nestačí. Budeš musieť upraviť trochu aj svoju stravu. Nemôžeš si myslieť, že keď celý deň ješ nezdravo a potom si hodinku odcvičíš vo fitku, že to urobí zázraky. Vyvážená strava a pohyb už ale prinesú vytúžené výsledky.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness