Asi každá z nás sa niekedy dostane do stavu, kedy z nejakého dôvodu prestane s pohybom a aktívnym cvičením. Môžu za to zdravotné problémy, pracovné či rodinné povinnosti alebo možno len lenivosť. 

Ak si sa rozhodla, že s cvičením a aktívnym životným štýlom opäť začneš, nemôžeš začať presne tam, kde si predtým skončila. Nášmu telu stačí pár týždňov na to, aby si od pohybu odvyklo a trochu ochablo. Čím dlhšiu prestávku si si dopriala, tým by si mala byť trpezlivejšia a ísť na to pomalšie.

Skús sa riadiť týmito piatimi jednoduchými tipmi a uvidíš, že ti to pôjde bez toho, aby si si zbytočne ublížila.

Nájdi si činnosť, ktorá ťa bude baviť

V prvom rade si musíš nájsť činnosť alebo šport, ktoré ťa budú baviť a napĺňať. Naposledy si možno skončila preto, lebo ťa daná aktivita nebavila a musela si sa doslova premáhať, aby si to robila. Nemusíš začať behať len kvôli tomu, že behajú všetci tvoji kamaráti.

Rob to, čo ťa neomrzí hneď po týždni. Prípadne si môžeš vybrať viacero činností, ktoré budeš striedať, aby sa ti ani jedna z nich nezunovala.

Začni zľahka

Neočakávaj, že hneď prvý deň (alebo aj prvý týždeň) podáš rovnaké výkony, aké si zvykla podávať predtým. Tvoje telo si od pohybu odvyklo a teraz budeš začínať ako keby odznovu. Preto je dôležité začať zľahka a nepreceňovať svoje schopnosti.

Ak sa predsa len rozhodneš pre beh, začni najskôr chôdzou, neskôr ju zrýchľuj a až tak začni behať. Ak sa chystáš do fitka, spočiatku rob menej sérií a menej opakovaní. Počúvaj svoje telo, ktoré ti povie, kedy máš dosť.

Pravidelnosť

Aj keď by si mala začať zľahka, dôležitá je pravidelnosť. Hneď na začiatku by si si mala jasne určiť, ako často a ako dlho by si sa daným aktivitám chcela venovať. Ak chceš behať trikrát do týždňa a k tomu pridať korčuľovanie alebo bicyklovanie, drž sa tohto plánu.

Ak dodržíš pravidelnosť, vytvoríš si opäť návyk, vďaka ktorému nebudeš brať cvičenie ako nepríjemnú povinnosť, ale ako príjemne strávený čas. Nikdy nevynechaj dva tréningy po sebe. Ak by si to urobila, začala by si to zase flákať.

Nezabúdaj na odpočinok

Odpočinok a regenerácia sú dôležité najmä v prvých týždňoch po tom, ako začneš znovu cvičiť. Samozrejme, že sa dostaví aj svalovka. Dopraj si strečing, ktorý ti trochu pomôže. Nesnaž sa cvičiť aj napriek veľkej bolesti, lebo inak by si si mohla ešte viac ublížiť. Nič sa nestane, ak si jeden deň medzi cvičeniami trochu oddýchneš.

Nemaj príliš veľké očakávania

Je nám jasné, že hneď v prvé dni by si chcela podávať rovnako dobré výkony. Pravda je však taká, že tvoja kondička bude s najväčšou pravdepodobnosťou slabšia, preto musíš byť trpezlivá. Nemaj veľké očakávania a radšej sa teš z každého menšieho úspechu.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.