Ak sa snažíš schudnúť, dodržuj týchto 5 pravidiel

Cesta za vysnívanou postavou býva tŕnistá a dostať sa k vytúženým výsledkom niekedy bolí. Aby bola tvoja snaha čo najefektívnejšia, mala by si dodržiavať isté zásady. Toto je 5 pravidiel, ktorých sa musíš držať, pokiaľ chceš schudnúť. 

Občas sa stáva, že drieš ako kôň a máš pocit, že výsledky, ktoré prichádzajú, nereflektujú vynaložené úsilie. Aj vtedy je dobré pripomenúť si tieto pravidlá. Ak už si v rozbehnutom fitness kole, piate pravidlo bude pre teba najzásadnejšie.

5 pravidiel, ktoré musíš dodržiavať, ak chceš schudnúť

Stanov si jasné a merateľné ciele

Prvým krokom k úspechu je stanovenie si jasných a merateľných cieľov. Ak chceš byť úspešná, potrebuješ mať jasne definované aj časovo ohraničené, čo chceš dosiahnuť. Napríklad „chcem schudnúť 5 kg za tri mesiace“ alebo „chcem zabehnúť 5 km bez prestávky“. Tieto ciele ti pomôžu udržať motiváciu a sledovať tvoj pokrok.

Avšak pozor! Je dôležité dávať si reálne ciele, ktoré skutočne budeš schopná dosiahnuť. V opačnom prípade dôjde k zbytočnej frustrácii. Preto začni radšej pozvoľna a postupne pridávaj na intenzite. Pridaj kilometre, čas, váhy a tak ďalej.

Kardio, beh
zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio

Vytvor vyvážený tréningový plán

Efektívny tréningový plán by mal obsahovať rôzne typy cvičení, ktoré zlepšujú silu, vytrvalosť aj flexibilitu. Silový tréning posilňuje svaly a zvyšuje tvoju silu. Mal by zahŕňať cviky ako drep, bench press či mŕtvy ťah. Neboj sa závaží – posilníš tým svoju postavu a zrýchliš si aj metabolizmus.

Kardio tréning zasa zlepšuje kondíciu a spaľuje tuky, preto by si mala zahrnúť aktivity ako beh, cyklistiku a HIIT. Flexibilita a mobilita sú taktiež dôležité, pretože znižujú riziko zranení a zlepšujú celkovú pohyblivosť. Sem patrí napríklad stretching, joga a pilates.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness