Pexels/Flora Westbrook

Láska je azda tá najkrajšia vec na svete. Nie je nič lepšie, ako milovať a byť milovaná. No aj tento nádherný cit občas život kruto skúša. Svoje by o tom vedeli povedať tí, ktorí bojovali o lásku v čase vojny.

Práve o takých je náš dnešný výber 7 kníh. Ak si vášnivou čitateľkou, potom by si im mala dať šancu. A možno tu nájdeš aj svoju obľúbenú.

V inom čase

V tejto knihe sa ti budú prihovárať Max a Hanna v rôznych časových obdobiach. Max zdedil kníhkupectvo v Nemecku a jeho osamelý život zmení v roku 1931 talentovaná huslistka, do ktorej sa okamžite zamiluje. Zaľúbenci však majú jeden problém – Hanna je židovka. On je však rozhodnutý pomôcť jej vďaka rodinnému tajomstvu.

V roku 1946 sa však Hanna preberie niekde na lúke a nespomína si na to, čo sa jej za posledných 10 rokov stalo. Dokonca ani na to, kde je Max a čo sa s ním stalo.

Listy, ktoré nikto nečítal

Aj v tejto knihe sa budeš pri čítaní presúvať z minulosti do prítomnosti. Mladá žena Jess sa ukrýva pred násilníckym priateľom v opustenom dome, kde nájde množstvo listov, ktoré ju zavedú k príbehu lásky, ktorému sa rozhodne pomôcť.

V čase druhej svetovej vojny sa v Londýne totiž do seba zamilujú americký vojak Dan a mladá Stella, ktorá je nešťastne vydatá za vikára. Zaľúbenci plánujú spoločný život, no list, ktorý číta Jess, je po 70 rokoch čakania posledný, ktorý Dan Stelle posiela. Prečo nie sú spolu? A prečo Dan nevie, že listy posiela do domu, kde nikto nebýva?

Peter a Lucia

Tento príbeh sa odohráva v čase prvej svetovej vojny a mnohí sme ho mali v škole ako povinné čítanie. Je o mladej láske dvojice, ktorá sa stretáva v Paríži. Ich sny o tom, že budú mať spoločnú budúcnosť, sú síce krásne a nechcú sa ich vzdať, no zároveň vedia, že čoskoro zrejme obaja zomrú.

Zamlčaná pravda

Ďalší príbeh, ktorý v sebe skrýva prekvapivé tajomstvo. Alice sa z Floridy vydáva na cestu do Poľska, pretože ju o to poprosila jej stará mama, ktorá odtiaľ pochádza. Počas vojny totiž utiekla do Ameriky.

Vnučka nájde dom, kde starká bývala a aj poslednú členku jej rodiny. Odkrýva veci z minulosti, príbeh o mladých snúbencoch, ale aj informácie, o ktorých doteraz netušila a úplne jej zmenia život.

Toskánske dieťa

Joanne sa práve rozpadol vzťah, a keď je na dne, dozvedá sa, že jej zomrel otec, ktorý po smrti jej matky ostal žiť sám. Kvôli jeho zatrpknutosti sa ním nestretávala, no odchádza vybaviť pozostalosti. V jeho veciach nájde však dôkaz o tom, že bol zrejme úplne iným človekom, ako ho poznala. Vďaka listu sa vyberá do Toskánska, aby zistila viac o jeho minulosti.

Hugo, jej otec, totiž počas vojny ako britský pilot práve tam havaroval. S jeho zranením mu pomohla mladá Sofia, do ktorej sa zamiloval, no jedného dňa zmizla. Keď sa vrátil domov, opustila ho aj manželka so synom. Keď sa mu svet rozpadá a prichádza aj o majetok, vezme si za manželku oddanú chyžnú, s ktorou splodí práve Joannu.

Listy pre Margot

O čosi ťažší príbeh sa odohráva v koncentračnom tábore, kde na podateľni listov pracuje mladá nacistka Margot. Za úlohu dostane spáliť listy, ktoré väzni posielajú, čo sa jej ale nepáči a niektoré ukryje. V jednom z nich nájde krásne vyjadrenie lásky, ktoré ju chytí za srdce.

Píše ho Dietrich slečne, taktiež Margot, ktorá by mala byť taktiež v tábore, no zrejme už nežije. Nemka sa rozhodne odpísať mu namiesto tej druhej, pričom medzi nimi vznikne silné puto.

Tetovač z Auschwitzu

Román napísaný podľa skutočnej udalosti rozpráva príbeh dvoch slovenských Židov, Laleho a Gity. On je tetovač v tábore, kde má za úlohu navždy „označiť“ väzňov prideleným číslom. Ona bola mladé dievča, do ktorého sa ihneď zamiloval.

Rozhodne sa tak za každú cenu zachrániť jej život. V podmienkach, v ktorých sa našli, to nebudú mať ľahké, no sú si oporou a vzájomné city ich poháňajú vpred.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife