Dlho mi trvalo, kým som si uvedomila, čo si mám predstaviť pod pojmom láska. Nevedela som, čo očakávať od vzťahu, čo je potrebné na to, aby prežil, a čo ho naopak zničí. No rovnako, ako aj v iných oblastiach života, aj v láske rastieme a učíme sa. 

Zistila som, že tá skutočná láska prichádza nenápadne. Nerozvíri ti celý život. Nenabúra jeho fungovanie. Pomaly sa doň začlení, až sa stane jeho prirodzenou súčasťou. Nenúti ťa, neprosí sa. Jednoducho tam je. Najprv len taká malá, maličká, no postupne, so všetkými skúsenosťami, spoločnými chvíľami a zážitkami rastie. A ty ani nevieš ako a si “ v tom“.

Nie tak doslova, ale vieš, ako to myslím. Nie si na ňom závislá, no ak nie je pri tebe, cítiš jeho neprítomnosť. Akoby ti chýbal malilinký kúsok zo seba. Nepotrebuješ vedieť každý jeho krok, nemáš potrebu kontrolovať ho, pretože mu veríš. A ak sa ti náhodu neozýva, nebojíš sa o to, či ťa podvádza, ale o to, či je v poriadku. Na tom jedinom záleží, pretože vieš, že jeho strata by bolela viac než čokoľvek iné.

Láska s veľkým L nemusí byť vôbec vášnivá. Nemusí byť divoká ani nespútaná. Práve naopak, väčšinou býva pokojná, no intenzívna. Nečakaj, že bude ako vystrihnutá z filmu. Taká nikdy nebude, ušetri sa sklamania. No bude omnoho lepšia. Krajšia. Pretože bude vaša.

Bude to svet, ktorí ste si vytvorili vy dvaja. Vaše rozhovory, vaše zvyky, vaše chyby, vaše hádky, doťahovačky, vaše trápnosti a starosti, vaše radosti, vaše piesne, vaše pohľady, vaše nevypovedané myšlienky, vaše pocity, o ktorých viete bez toho, aby ste si ich dookola opakovali. Bude to človek, ktorý sa stane tvojou súčasťou.

Nečakaj však, že to bude vždy 100 %. Niekedy budeš mať pochybnosti, no predstava toho, že by si ho stratila ich zažehná. Samozrejme, že ti na ňom bude vadiť mnoho vecí, no nebudeš si vedieť predstaviť, že by ich nerobil. Budeš ho mať rada so všetkými jeho chybami, aj keď by si vďaka nim občas vraždila. No ver, že by ti chýbali.

O veľkej láske nemusíš hovoriť. Nemusíš ju vešať a označovať na sociálnych sieťach. Budeš si ju strážiť ako ten najväčší poklad, pretože vieš, že takáto láska je výnimočná a je len vaša.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.