Unsplash/Kelly Sikkema

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

A kedy už bude bábätko? Nechceš ešte deti? Prečo čakáte tak dlho? Chcela by som už vnúčika. Už nie si najmladšia, mala by si sa poponáhľať. Toto je len zlomok z klišé fráz, ktoré počúvajú mnohé páry najmä v dlhodobom vzťahu. Ešte stále totiž žijeme v dobe, kedy je priam povinnosťou, aby žena priviedla na svet dieťa.

Ak sa nebodaj s partnerom rozhodnú, že bábätko nechcú, spoločnosť na nich pozerá cez prsty a nechápe ich správanie. Je na tom niečo zlé? Takéto dvojice sú považované často za sebecké a ľudia im tvrdia, že robia veľkú chybu, ktorú budú ľutovať a možno sa spamätajú, keď bude neskoro.

Tak, ako sa niekto rozhodne, že dieťatko chce, sa môže rozhodnúť pre presný opak. Ide o slobodné rozhodnutie, do ktorého by ostatní nemali čo hovoriť. Vieš, z akých dôvodov sa hlavne mladé páry rozhodnú, že budú bezdetnými?

Nemajú dostatok peňazí

Nebudeme si klamať, dieťa nie je najlacnejšia záležitosť. Hlavne ak mu chceš dať maximum a chceš, aby vyrastalo v peknom a zdravom prostredí. Videla si ceny nehnuteľností? Mnoho mladých ľudí má problém získať hypotéku a ak ju aj dostanú, nemajú našetrené toľko, aby mohli doplatiť rozdiel.

Takéto páry si uvedomujú, že je lepšie nemať dieťa, ako ho mať, no báť sa, že mu nebudú môcť poskytnúť všetko, čo si zaslúži a čo bude chcieť. Finančné problémy by mohli spôsobiť vo vzťahu ešte nemalé problémy.

Pracujú na svojej kariére

Práca patrí k častým dôvodom bezdetných párov. Kým kedysi ženy rodili už na prahu dospelosti, dnes je väčšina z nich ambiciózna a chcú si zarábať samy na seba. Túžia po vlastnej kariére a chcú sa vypracovať aj na vyššie pozície.

Nie sú pripravení vzdať sa slobody

Možno to bude znieť sebecky, no mladí ľudia si radi užívajú pocit slobody, ktorý majú. Môžu cestovať, môžu pracovať na tom, na čom chcú a nikto ich neobmedzuje. S príchodom dieťatka by s niektorými vecami museli prestať (aspoň prvé mesiace) a nie každý sa chce tohto komfortu vzdať.

Boja sa záväzkov a problémov

Ak je problém vo vzťahu, dieťa to nezachráni, skôr naopak. Niekedy žena nechce dieťatko len preto, že nemá pocit, že by to bol ten pravý alebo že nežije s mužom, ktorý by mal vychovávať ich spoločné dieťa. Niektoré páry sa však nechcú len viazať a bábätko považujú za veľký zásah do ich komfortnej zóny.

zdroj: Unsplash/Dennis Acevedo

Klimatickí kríza

Naša planéta začína byť preľudnená a aj to jeden z dôvodov, prečo niektoré páry odmietajú dieťa. Je ich síce menej, no nájdu sa. Nechcú zbytočne zaťažiť planétu. Veď si vezmi, koľko vecí potrebuje jedno dieťa a koľko odpadu sa pritom vyprodukuje.

Ešte to tak necítia

Veľmi častým dôvodom je aj to, že to tak jednoducho ešte necítia. Tento pocit sa môže kedykoľvek zmeniť, no práve v tej chvíli nie sú v životnej etape, kedy by si vedeli predstaviť život s dieťaťom. A načo to budú zbytočne siliť?

Ak si sa v niektorom z týchto bodov našla, vedz, že je úplne v poriadku, ak to takto cítiš. Nerob niečo len preto, že to káže akási spoločenská norma. Ty najlepšie predsa vieš, čo vo svojom živote potrebuješ. 

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating