Unsplash/Sharon McCutcheon

Keď si vo vzťahu, mala by si sa pokúsiť nájsť rovnováhu. Ak robíš všetko len pre svojho priateľa a na seba pritom zabúdaš, veľmi ľahko sa na neho môžeš naviazať. No čo je horšie, od citovej naviazanosti je len krôčik k tomu, aby si sa stala na ňom závislá. A to nesmieš dopustiť.

Ak na ňom začneš byť závislá, od lásky to má už ďaleko. Vo väčšine prípadov to skončí tak, že chlapa takéto komandovanie prestane baviť a opustí ťa. Ty budeš mať pocit, že sa ti zrúti celý svet, pretože život bez neho si nedokážeš vôbec predstaviť. Naozaj chceš takto skončiť?

Aby sme tomu predišli, spísali sme pre teba 5 najčastejších znakov, ktoré sú charakteristické pre citovú naviazanosť vo vzťahu. Ak sa v týchto riadkoch nájdeš aj ty sama, ešte možno nie je neskoro zmeniť to.

Žiarlivosť je tvoje druhé meno

Žiarliš, ale naozaj veľa a na všetko. Nežiarliš len na ženy v jeho okolí, ale tiež na jeho kamarátov. Prekáža ti dokonca aj to, že sa venuje svojim vlastným koníčkom a netrávi každú voľnú chvíľu s tebou. Neustále mu preto robíš žiarlivostné scény, vypytuješ sa ho, s kým a kde bol, no aj napriek tomu mu neveríš. Stále máš pocit, že ti klame a že ti nehovorí úplnú pravdu.

Nedáš mu vydýchnuť

Ak ste spolu, nenecháš ho ani vydýchnuť a stále chceš, aby ste spolu niečo robili. Čo je však horšie, s nápadom, ako tráviť voľný čas, neprídeš ty, ale očakávaš od neho, že čosi vymyslí. Nič ti nie je dosť dobré a neustále mrnčíš, že sa ti dostatočne nevenuje.

Stalkuješ ho

Ak nie ste spolu, stalkuješ ho na sociálnych sieťach. Hľadáš, komu všetkému dal svoj like, aby si mu to neskôr mohla vykričať. Ak lajkol fotku nejakej inej ženy, už je hneď oheň na streche a ty si predstavuješ, že spolu určite niečo majú. Skôr či neskôr to vyústi až do takého štádia, že mu vlezieš do jeho mobilu a budeš hľadať dôkaz jeho „údajnej“ nevery.

Nevieš robiť nič bez neho

Ak nie ste spolu, tvoj život stráca zmysel. Nevieš robiť nič bez neho, nemáš žiadne koníčky, ktorým by si sa mohla venovať. Nič ťa nedokáže urobiť šťastnou, nechodíš von s priateľmi. Len sedíš doma s mobilom v ruke a čakáš, kedy sa ti konečne ozve.

Bojíš sa, že ťa opustí

Najhoršie na tom všetkom je, že žiješ v neustálom strachu z toho, že ťa opustí. Ak by si ostala bez neho, nedokážeš si predstaviť, čo by si robila. V tých najhorších prípadoch môžu takéto vzťahy končiť naozaj zle, dokonca aj pokusom vziať si život.

Čo by si mala urobiť, ak si sa v týchto bodoch našla aj ty sama?

V prvom rade sa musíš začať venovať sama sebe. Nájdi si nejakú činnosť, ktorá by ťa naozaj bavila a zamestnávala počas chvíľ, keď budeš sama. Napíš alebo zavolaj svojim kamoškám, ospravedlň sa im, že si ich zanedbávala a pozvi ich na kávu. Potrebuješ kontakt s inými ľuďmi a potrebuješ ho oveľa viac, než si myslíš.

Tak sa pomaly od neho odpútaš a možno sa takýto toxický vzťah premení na zdravý vzťah, v ktorom budete konečne spokojní obaja.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating