Muž a žena, ktorí veria, že to potrvá navždy
Unsplash/Joanna Nix-Walkup

Na prvý pohľad sa to možné zdá ako klasický vzťah (trochu nezdravý až toxický). V skutočnosti však môže byť predzvesťou vážneho problému. Tak, ako existujú závislosti na omamné látky či na hranie hier, existuje aj závislosť na lásku, resp. na vzťah.

Závislosť na láske alebo vzťahu môže byť problémom najmä vo chvíli, ak nedokážeš urobiť žiadne rozhodnutie bez svojho priateľa a stane sa celým tvojím vesmírom. Toto sú 3 základné znaky, ktoré ti ukážu, že aj ty máš problém a stala si sa závislá na vzťahu.

Všetok čas chceš tráviť so svojím priateľom

Žiješ len pre svojho priateľa a najradšej by si s ním bola 24 hodín 7 dní v týždni. Ak odíde do práce alebo nikam inam, si nervózna, stále kontroluješ mobil, či sa ti náhodou neozval a keď nie, si schopná ho zasypať desiatkami správ o tom, kedy sa vráti. Prepadávajú ťa pocity úzkosti a strachu z toho, že sa už nevráti. 

Žiarliš na všetkých ľudí, s ktorými sa dostane do kontaktu, či už ide o jeho kolegov, priateľov alebo dokonca aj rodinu. Najradšej by si ho mala len sama pre seba. Chceš od neho, aby sa ti venoval, aby ťa uisťoval, ako veľmi ťa ľúbi a myslíš si, že pravidelným milovaním si ho pri sebe udržíš dlhšie.

Tvoj osobný život neexistuje

Problémom je, že celý svoj život podriaďuješ jemu a na seba zabúdaš. Nemáš priateľov, vyhýbaš sa stretnutiu alebo kontaktu s rodinou a nemáš dokonca žiadne záľuby. Keď ostaneš sama, absolútne nevieš, čo máš robiť a rátaš minúty do jeho návratu.

zdroj: Pexels/Dziana Hasanbekava

Máš dokonca problém udržať si akúkoľvek prácu, pretože sa nevieš na nič sústrediť. Napriek tomu chceš, aby mu nič nechýbalo, tak ti nerobí problém sa kvôli nemu aj zadlžiť. Vždy chceš vyzerať čo najlepšie, ale nie preto, aby si sa cítila dobre vo svojom tele. Chceš sa páčiť jemu, takže si neraz na seba obliekaš aj veci, ktoré sa ti v skutočnosti nepáčia, ale jemu robia radosť.

Nedokážeš si predstaviť život single

Desí ťa len predstava toho, že by si zrazu ostala sama? Nedokážeš si predstaviť život bez neho, ale aj celkovo bez vzťahu. Trpíš strachom z opustenia a myslíš si, že keď stratíš lásku, stratíš aj zmysel svojho života a nebudeš mať už pre koho viac žiť.

Už si zabudla, aký život si viedla predtým, ako si sa s ním dala dokopy. Nevieš si predstaviť, že by si išla na kávu s kamoškami, dala by si si nedeľný obed u rodičov alebo by si sa len tak smiala a robila niečo, čo ťa baví. Pripadá ti to doslova ako fikcia.

Ak si sa v týchto riadkoch našla, určite sa ti nečítali jednoducho. Nikto si nechce priznať, že má nejaký problém. Rovnako ako pri inej závislosti, ani pri tejto sa neboj požiadať o pomoc. Budeš ju naozaj potrebovať, aby si znovu objavila svoj skutočný zmysel života. Musíš znovu prísť na to, že ty sama si veľmi dôležitá a musíš sa venovať svojmu rozvoju. Ak budeš lipnúť na niekom inom, nemôžeš byť v skutočnosti šťastná.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieDating