Neraz máš pocit, že ťa šťastie obchádza, a nevieš, ktorým smerom sa vydať. Nie si šťastná v práci, si unavená z toho, že robíš pre iných, a na svoje sny zabúdaš. Snažíš sa nájsť recept na úspech, pritom chceš však byť len konečne šťastná, spokojná a nezávislá žena. 

Možno premýšľaš nad tým, že ti k tomu môže pomôcť rozbehnutie vlastného biznisu. Z ankety Odzadu vyplýva, že až 74 % žien má svoj podnikateľský sen, no ich obavy sú neraz silnejšie. Na ceste k úspechu sa stretneš s mnohými prekážkami a nástrahami. Nemusíš sa ich však báť.

Musíš si uvedomiť, že každá prekážka je príležitosťou na rast a učenie sa. Keď prekonáš tieto obavy, staneš sa silnejšou a odolnejšou ženou.

Z našej ankety vyplýva, že Slovenkám pri podnikaní často bráni nedostatok peňazí, času či neistota, ktorá vstup do biznisu prináša. Ako rozbehnúť úspešný biznis?

zdroj: Odzadu

1. Stanov si ciele a plány

Prvým krokom pri podnikaní je nájsť oblasť, v ktorej chceš podnikať. Dôležité je vytvoriť silnú značku. Tvoja značka by mala byť jedinečná a výrazná, aby sa odlišovala od konkurencie.

Pomôcť môže napríklad prieskum trhu, ktorým zistíš, či existuje dostatok zákazníkov pre daný produkt alebo službu. Z Odzadu ankety vyplýva, že ženy by najčastejšie mali vlastnú kaviareň, módnu značku či salón krásy.

„Buduj svoj podnikateľský zámer a testuj ho. Získavaj v tomto období bázu klientov, oslovuj dodávateľov. Všetko si však vyžaduje svoj čas,“ motivuje mladé Slovenky Ivana Zlatá z Tatra banky.

zdroj: Odzadu

2. Získaj financie

Ako ďalšie si musíš založiť živnosť alebo s. r. o. a je dobré si tiež vytvoriť podnikateľský plán, ktorý by mal obsahovať informácie o biznise, ako aj ciele, ktoré chceš dosiahnuť. Tiež by mal obsahovať informácie o tom, koľko financií potrebuješ na začatie podnikania, ako aj o tom, ako ho budeš financovať.

Napríklad Tatra banka ti môže významne pomôcť práve v začiatku, keď nemáš dostatok peňazí, a to podnikateľským úverom vo výške 2-tisíc eur. Peniaze môžeš využiť jednoducho podľa tvojich predstáv a splátky si môžeš rozložiť aj na 5 rokov.

K podnikateľskému úveru získaš aj balík benefitov ako založenie firmy z pohodlia domova za 1 euro či marketingové služby, tvorba webu, e-shopu či fakturačné systémy za zvýhodnené sumy.

ako uspieť v podnikaní
zdroj: Pexels/RDNE Stock project

3. Urč si priority a vzdelávaj sa

Podnikanie sprevádza mnoho neočakávaných situácií. Preto je dôležité, aby si si vedela určiť priority a manažovať čas. Rovnako sa musíš vedieť prispôsobovať zmenám a potrebám svojich zákazníkov, aby si udržala konkurencieschopnosť svojho biznisu.

Ak sa chceš udržať v obraze, uč sa od inšpiratívnych podnikateľov či odborníkov z danej oblasti, ktorej sa venuješ. Z ankety Odzadu vyplýva, že veľkou inšpiráciou pre mladé ženy je dnes Kylie Jenner.

4. Nenechaj sa odradiť neúspechmi

Odísť z práce a investovať peniaze do podnikania je riziko. Obavy, že to nevyjde, sú na mieste, ale musíš sa pripraviť na to, že niektoré veci sa niekedy nevyvinú tak, ako by si si predstavovala.

Nezabudni však, že práve neúspechmi sa zlepšuješ. Hovorí sa, najlepšie sa učí na vlastných chybách, no aj keď raz padneš, čo najrýchlejšie sa snaž postaviť a pokračovať ďalej.

zdroj: Odzadu

5. Požiadaj o pomoc

Niekedy je ťažké zvládnuť všetko sama. Právne dokumenty, bločky či samotné zakladanie živnosti je pre mnohé z nás komplikovaný proces. Neboj sa však požiadať o pomoc, ak to potrebuješ.

Vyber si mentora alebo iného podnikateľa, ktorý má skúsenosti s podobným biznisom a môže ti pomôcť s cennými radami a nápadmi.

„Investuj do vzdelania a do seba napríklad aj ešte počas školy. Zúčastňuj sa na konferenciách či webinároch. Odporúčame tiež návštevu podnikateľského inkubátora,“ radí ženám Ivana Zlatá z Tatra banky.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ODZADU SK (@odzadu.sk)


Akú formu podnikania si zvoliť?

Ženy sa rozhodujú podnikať z rôznych dôvodov – možno nie si šťastná vo svojej súčasnej práci, si unavená z toho, že robíš pre iných, alebo si len chceš splniť sny.

Úspešné začatie a vedenie podniku, či už salónu krásy, tetovacieho štúdia alebo malej kaviarničky si vyžaduje určitú mieru plánovania a nasadenia. Na vstup do biznisu si však potrebuješ založiť živnosť alebo s. r. o.

Živnosť a s. r. o. sú najčastejšie využívané formy podnikania u menších podnikateľov. Pod živnosťou myslíme podnikanie na vlastnú päsť, naopak, s. r. o. je už osoba právnická a podnikateľ v nej môže mať aj spoločníka. Ktorá forma je pre teba lepšia?

Ak plánuješ pracovať ako freelancerka – robiť grafiku či korektúru alebo riešiť účtovníctvo, ideálna je pre teba živnosť.

Živnosť sa najviac oplatí osobám s ročnými príjmami do 20 000 eur, ktoré nemajú žiadne reálne daňové výdavky a uplatňujú si paušálne výdavky,“ vysvetľuje Ivana Zlatá z Tatra banky.

Založiť s. r. o. sa viac oplatí podnikateľkám, ktoré si chcú otvoriť salón krásy, eventovú agentúru či kaviareň.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife