povinnosti

3. Rozvrhni si čas

Ak je tých povinností naozaj veľa a ty potrebuješ, aby mal zrazu deň viac ako 24 hodín, je veľmi dôležité rozvrhnúť si svoj čas, aby si nestrácala ani sekundu. Zoradiť si úlohy do časového harmonogramu pomáha aj k tomu, aby si mala prehľad. Aby si sa vyhla časovej tiesni, nechaj si vždy o trochu viacej času. Ak sa ti na konci dňa alebo hodiny čas zvýši, využi ho na regeneráciu, relax.

Rozvrhnutie času pomáha aj v tom, aby si nezabúdala jesť. To je veľmi dôležité aj vtedy, keď nestíhaš ani „dýchať“. Aby si stihla všetko, čo si si v ten deň naplánovala, je nutné mať plán. A práve preto je vhodné urobiť si časový harmonogram a rozvrh, kedy sa budeš čomu venovať.

oddych
zdroj: instagram/tatianazidekova

4. Nauč sa povedať nie a oddychovať

Pri tých všetkých povinnostiach je veľmi dôležitý aj relax a oddych. Prečo? Aj tvoje telo, ale aj myseľ si potrebujú oddýchnuť od všetkých vzruchov, nervov a vnemov, ktoré počas dňa musia vnímať. Zacvič si jogu, ľahni si a pusti si hudbu, jednoducho rob to, čo ťa dokáže upokojiť a prestaneš pritom myslieť na prácu.

Ak zabudneš na oddych a neustále ideš na 100 %, riešiš veľa vecí a si v neustálom strese, môže sa stať, že tvoje telo vypovie službu a zrazu sa ocitneš na pokraji fyzických síl. Každá osoba má určitú kapacitu, ktorú zvládne a nemala by si svoje telo preťažovať. Je to len tvoje telo a musíš si ho vážiť.

Relax pre každého predstavuje niečo iné. Môže to byť návšteva posilňovne, príjemný obed bez mobilu a premýšľania alebo napríklad aj spánok. Oddych je to, keď prestaneš myslieť na prácu či všetky veci, ktoré musíš stihnúť a dokážeš konečne vypnúť.

pracovné miesto
zdroj: instagram/mrs._homeweiss

5. Vhodné pracovné prostredie

Vhodné pracovné prostredie prispieva k lepšiemu výkonu. Pôjde ti to lepšie tam. kde ti je dobre ako niekde, kde sa necítiš príjemne a komfortne. V práci si svoj pracovný stôl doplň vecami, ktoré k svojej práci naozaj potrebuješ a nebudú ťa rozptyľovať. Na druhej strane by sa na tvojom stole mali nachádzať aj veci, ktoré ťa upokojujú, napríklad kvety, fotky rodiny alebo doplnky, ktoré priestor skrášlia a stôl nebude pôsobiť sterilne.

Doma by si si mala vyhradiť čisto priestor na prácu. Ak budeš pracovať v posteli či v obývačke pred televízorom, kde bežne relaxuješ, môže sa stať, že si dané miesto, ktoré slúžilo na relax, budeš spájať s prácou. Ak potrebuješ pracovať za počítačom, učiť sa alebo písať, pre tvoje telo, ale aj myseľ, je zaručene lepšie, ak sedíš za stolom. Práve v priestore, kde pracuješ by ťa nemalo nič rozptyľovať a tento priestor si vymedz len na prácu.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife