Photo by Sasha Freemind on Unsplash

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Momentálnym hitom kín sa stáva film Malé ženy, natočený na základe rovnomenného románu od spisovateľky Louisy May Alcott. Široká verejnosť tento film hodnotí ako dielo, ktoré dokáže pobaviť, dojať aj rozplakať. Skrýva sa však v tomto filme nepriamo vyslovené posolstvo?

Autorka knihy Malé ženy do svojho diela zosobnila časť svojho detstva, teda jej dospievanie spolu so sestrami v Concorde v Massachusetts. Každá postava má svoje záporné aj kladné vlastnosti, a počas celej dejovej línie môžeme pozorovať ich vývin a vzájomné vzťahy. Postavy taktiež vyjadrujú svoje názory a postoje, pričom nejeden z nich je inšpiratívny. Môžeme tu však objaviť viaceré myšlienky a názory, ktoré sú aktuálne aj pre dnešnú dobu. Tieto 3 určite stoja za tvoju pozornosť!

Rodina je základ

Počas celého filmu môžeme pozorovať vzťahy najmä medzi štyrmi sestrami, t.j. hlavnými postavami. Spoločne prechádzajú cez bezstarostné aj náročné obdobia, pričom nie vždy stoja na rovnakej strane a výnimočné nie sú ani vzájomné hádky či nezhody. Životné situácie postáv nám však ukazujú, že rodina pri nás stojí aj v ťažkých časoch a podporuje nás na ceste za svojimi cieľmi.

Tolerancia nadovšetko

Každý je iný a každý si zaslúži rovnakú mieru rešpektu. Aj túto dôležitú myšlienku nám pripomína film Malé ženy, najmä prostredníctvom matky hlavných postáv, ktorá svoje dcéry vychováva s láskou a pokorou, pričom im pripomína, že nezáleží na peniazoch alebo vysokom pôvode, ale na veciach ako je slušné správanie a usilovnosť, pričom rešpektuje všetky svoje deti bez ohľadu na ich rôznorodé povahy a osobnosti.

Ženy môžu byť silné a jemné zároveň

Príbeh sa odohráva v 19. storočí, takže v období, keď ženy mali oveľa menej príležitostí ako muži. V samotnom filme je táto myšlienka zmienená nie raz, a hlavné ženské postavy sa snažia presadiť v mužskom svete – každá po svojom. Aj keď tu môžeme pozorovať túžbu po nezávislosti od mužov, neskôr sa mení na túžbu milovať a byť milovaná, takže na prirodzenú potrebu každej bytosti nežnejšieho pohlavia. Hrdinky najprv po mužskej láske túžia, neskôr ju odmietajú zo strachu, že by im zabránila v ich osobnostnom raste a nakoniec vidia jej pravú podstatu, ktorá spočíva vo vzájomnej podpore a rešpekte.

Ženy a ich vnútorný svet, ktorý je krehký a veľmi silný zároveň, nám v tomto výnimočnom diele ukazujú, čo je v živote najdôležitejšie. Ukazujú nám, že byť samým sebou, láska rodiny a neochvejnosť na ceste za svojimi snami sú veci, ktoré nám ku šťastiu pomôžu oveľa viac, ako peniaze, intrigy a túžba zapadnúť.

Film stále beží v kinách, takže ak si na ňom ešte nebola, určite odporúčame vidieť!

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife