Instagram/mxsabo, Instagram/nataliapazicka

Je veľká škoda, že o ekologických problémoch sa začalo hovoriť až nedávno. Ale zase lepšie neskoro ako nikdy, no nie? Aj napriek tomu, že je zjavné, ako zle na tom naša planéta je, mnohí ľudia situáciu podceňujú a zľahčujú. 

Veríme tomu, že naše čitateľky a tým pádom aj ty si dosť uvedomelá na to, aby ti životné prostredie nebolo ľahostajné. Veľa ľudí sa vyhovára na to, že žiť ekologicky je drahé. To však nie je pravda. Niekedy je to dokonca aj lacnejšie, pretože keď sa naladíš na túto vlnu, budeš viac premýšľať aj nad tým, na čo utrácaš peniaze. To znamená, že nebudeš zbytočne rozhadzovať a kúpiš si naozaj len to, čo potrebuješ.

V žiadnom prípade netvrdíme, že sa z teba hneď teraz musí stať vegánka, ktorá žije zero-waste, všade chodí pešo a neholí sa. Ide len o stereotypné pozeranie na ľudí, ktorí sa zaujímajú o miesto, kde žijú. Nikto z nás nedokáže robiť všetko na 100 %. Dôležité je, aby sme sa snažili najviac, ako je v našich silách. A k tomu nám dokážu dopomôcť aj úplné maličkosti.

Nemusíš urobiť všetky body zo zoznamu naraz. Pokús sa ale viac premýšľať nad tým, čo robíš a či sa to nedá zmeniť k lepšiemu. Možno inšpiruješ aj niekoho vo svojom okolí, kto bol doteraz voči ekologickým problémom skeptický.

15+ maličkostí, ktoré môžeš urobiť pre našu planétu

1. Separuj odpad. To, či niečo hodíš do modrého, žltého alebo čierneho kontajnera ti nezaberie viac času, no ide o veľmi dôležitú vec.

2. Na kuchynské zvyšky, šupky z ovocia či zeleniny používaj špeciálne hnedé kontajnery na BIO odpad.

3. Vždy nosievaj v kabelke alebo ruksaku jednu nákupnú tašku, pokojne aj igelitovú. Nikdy nevieš, kedy zbehneš do obchodu a nebudeš si musieť kupovať stále nové tašky.

4. Ak to nie je nevyhnutné, neber si v obchode zbytočne mikroténové vrecká. Existujú aj látkové a sieťkové náhrady, ktoré so sebou môžeš opakovane nosiť.

5. Keď si umývaš zuby, nenechávaj tiecť zbytočne vodu.

6. Namiesto sušenia oblečenia v sušičke ho nechaj vyschnúť na čerstvom vzduchu. Pri týchto teplotách to bude rýchlejšie, než si myslíš a ušetríš elektrinu.

7. Nosievaj so sebou vlastnú fľašu na vodu, ktorú si môžeš kedykoľvek dopustiť a nemusíš si stále kupovať nové v obchode.

8. Ak si rada kupuješ kávu so sebou, zaobstaraj si keep cup – viacnásobne použiteľný pohár, ktorý len klasicky umyješ a použiješ znovu. Nosievaj ho so sebou v kabelke.

9. Namiesto chodenia všade vlastným autom skús radšej MHD, bicykel alebo choď pešo.

10. Namiesto kúpeľa si daj radšej sprchu, minieš tak menej vody. A pokojne sa osprchuj rovno s priateľom naraz, budete šetriť ešte viac.

11. Klasické vatové tampóny na odličovanie nahraď bavlnenými náhradami alebo uteráčikmi, ktoré sú teraz veľmi populárne.

12. Ak sa v tvojom okolí nachádza bezobalový obchod alebo obchod s čapovanou drogériou, navštív ho. Prines si vlastné nádoby, do ktorých svoj nákup zabalíš.

13. Raz za čas si daj na obed niečo nemäsové. Vegetariánske či vegánske jedlá bývajú veľmi chutné a aspoň takýmto spôsobom podporíš obmedzenie mäsa.

14. Ak odídeš z izby, vypni svetlo. Nemusí sa ti v celom byte zbytočne svietiť. To isté platí o spotrebičoch, ktoré v tej chvíli nepoužívaš, napríklad počítač či televízor.

15. Použité batérie alebo staré telefóny nevyhadzuj do komunálneho odpadu. Odnes ich na miesta, kde zbierajú elektroodpad. Väčšinou ide o predajne s mobilmi a elektrom. Vo väčšom množstve môžeš takýto odpad odniesť na zberný dvor.

16. Nahraď jednorazové tužkové batérie nabíjateľnými. Vydržia oveľa dlhšie a vyprodukuješ tak menej odpadu.

17. Papierové letáky supermarketov nahraď ich elektronickými verziami. Keď obchody pochopia, že o papierové letáky nie je taký záujem, možno s tým budú niečo robiť.

18. Keď nemusíš, netlač si veci na papier, ale stiahni si ich do mobilu. Reč je napríklad o letenkách, lístku na autobus či vstupenkách.

19. Doma si môžeš založiť aj vlastný kompost. Klasický alebo pomocou vermikompostéra s dážďovkami. Získaš tak cenné hnojivo, ktoré môžeš použiť na kvety.

Zdieľaj svoje skúsenosti aj s ľuďmi vo svojom okolí. Možno niekoho inšpiruješ k tomu, aby tiež urobil niektoré veci z tohto zoznamu.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife