Vek je len číslo. S tým, samozrejme, súhlasíme, no čím skôr sa určité veci naučíš, tým lepšie pre teba. Hlavne tridsiatka je takým pomyselným míľnikom prechodu z mladého pochabého života do toho skutočného, kde ťa čaká milión povinností. 

Ak to chceš zvládnuť s ľahkosťou a túžiš po šťastnom a úspešnom živote, minimálne týchto 10 vecí by si si mala uvedomiť skôr. Inak sa môže stať, že prepasieš množstvo príležitostí, ktoré ťa o úspech pripravia. Určite si prečítaj aj náš nedávny článok o tom, v čom ambiciózni ľudia nerobia nikdy kompromisy.

Ak si tieto veci uvedomíš čo najskôr, tvoj živote sa stane oveľa krajším.

Čo chceš v živote dosiahnuť

Nemusíš poznať hneď svoje poslanie, no mala by si aspoň zhruba vedieť, čo od svojho života očakávaš. Túžiš po veľkej rodine alebo chceš radšej cestovať a vybudovať si dobrú kariéru? Nenaháňaj sa za niečím, čo ti radia druhí, ale rob to, čo ťa naozaj bude napĺňať.

Ty si zodpovedná za svoj život

Len ty sama môžeš za to, čo ťa v živote postretne. Nikdy sa nevyhováraj alebo nezvaľuj vinu na niekoho iného. Ani na osud alebo vesmír. Môžeš dosiahnuť všetko, čo si zaumieniš alebo po čom budeš túžiť. Dôležité je ísť si za tým.

Musíš byť odvážna

Neboj sa riskovať a vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Ak budeš utiahnutá a bojazlivá, len ťažko dosiahneš veľké veci. Skúšaj nové veci, spoznávaj nových ľudí a rob veci, o ktorých si si niekedy myslela, že to nikdy nedokážeš.

Váž si svoje zdravie

Nielen to fyzické, ale aj psychické. Dbaj na pohyb a zdravšie stravovanie. Nezabúdaj na to, že kvalitný spánok je veľmi dôležitý. Nauč sa vypnúť a oddýchnuť si, aby si mohla načerpať nové sily. Zdravie máš len jedno a ak ho zanedbáš v mladosti, na staré kolená sa ti to vráti.

Obklopuj sa správnymi ľuďmi

Nedrž si vo svojom živote toxických ľudí, s ktorými si nemáš čo povedať a keď sa stretnete, ledva sa pozdravíte. Nepotrebuješ ich. Uvedom si, že niektoré osoby do tvojho života vstúpia len na určité obdobie a keď nastane tá správna chvíľa, pusti ich. Radšej sa obklopuj priateľmi, ktorí zmýšľajú rovnako ako ty.

Nauč sa šetriť a nemíňaj na hlúposti

Nepodľahni všetkým zľavám a nekupuj si veci len preto, že sú vo výpredaji. Zaobstaraj si naozaj len to, čo potrebuješ a zvyšné peniaze si odlož a šetri. Ak si raz budeš brať hypotéku, určite oceníš aj vlastné úspory, pretože banka ti neposkytne celú potrebnú sumu. Mladé baby na toto nemyslia takmer nikdy a tie veci sa nedajú vrátiť už späť.

Nezáviď, ale radšej dopraj

Ak je niekto v niečom úspešnejší, nezáviď mu, ale radšej sa od neho nauč, ako to dosiahol. Musíš sa vedieť dopriať aj ostatným, len vtedy príde hojnosť aj k tebe. Taktiež neohováraj a nebuď zákerná. Všetko zlé sa ti skôr či neskôr vráti.

Neporovnávaj sa s inými

To, že tvoja kamarátka ide na drahú dovolenku a má bohatého frajera neznamená, že to musíš mať aj ty. Prestaň sa porovnávať s inými a už vôbec to nerob na základe toho, čo zdieľajú na sociálnych sieťach. Tam býva realita trochu odlišná. Nemusíš sa predvádzať a snažiť sa zapáčiť iným.

Vždy sa máš čo učiť

Maturitou alebo titulom z vysokej školy to nekončí. Celý život sa budeš učiť nové veci a nadobudneš množstvo zaujímavých informácií a vedomostí. Maj myseľ otvorenú, veľa čítaj a zaujímaj sa o všetko, čo sa okolo teba deje. Veľa sa toho môžeš naučiť aj od inšpiratívnych ľudí vo svojom okolí.

Skoncuj so zlozvykmi

Ponocovanie, fajčenie, pitie alkoholu alebo závislosti nie sú pre teba nijakým spôsobom prínosné. Zbytočne si tak ničíš svoje zdravie. Radšej tieto veci nahraď novými a dobrými návykmi či záľubami.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.