Neplánované tehotenstvo

Nie všetky ženy sú rovnaké a nie všetky majú usporiadané priority tak, ako to od nich možno spoločnosť stále očakáva. Kým jedna sa už od puberty nevie dočkať toho, kedy sa sama stane mamou, druhá sa tomu vyhýba tak dlho, ako to uzná za vhodné. No prísť môže aj na neplánované tehotenstvo, ktoré zmení celý jej život. 

Nikto si svoj osud nevyberá a v živote nastávajú situácie, s ktorými nemusíš počítať. Prídu ako blesk z jasného neba a ty nevieš, čo robiť. Aj neplánované tehotenstvo môže byť jednou z nich, najmä, ak po deťoch aktuálne naozaj netúžiš alebo sa ti to „pošťastilo“ s niekým, koho za svojho partnera mať nechceš.

Čo teraz?

V hlave ti určite bežia desiatky otázok a vynárajú sa ti pred očami obrazy toho, ako budú tvoje nasledujúce dni, mesiace i roky, vyzerať. Všetko sa bude musieť prispôsobiť dieťaťu. Ako ho budem vychovávať? Kde budeme bývať? Ako to zafinancujem? A vôbec, mám si ho nechať?

Dôležité je to, aby si nerobila unáhlené závery a nechala si všetko prejsť hlavou vtedy, keď sa tvoje emócie trocha upokoja. Následne sa na to pozrieť naozaj triezvo a s reálnym nadhľadom.

Žena chce otehotnieť
zdroj: Unsplash/Arteida MjESHTRI

Neplánované tehotenstvo nie je koniec

Ak to prišlo naozaj nečakane, určite sa v tebe miešajú negatívne pocity – strach, neistota, ale i hnev na to, prečo práve ty. Musíš si však uvedomiť, že toto nie je tvoj koniec. Je to len začiatok. Všetko sa deje z určitého dôvodu a preto máš pred sebou túto skúšku i ty. A nikdy na to nebudeš skutočne sama. Ak máš podporujúcu rodinu (i keď možno budú tiež v šoku) či dobrých priateľov, dáš to.

Hlavne preto, že si silnejšia žena, než si možno myslíš. Tak nádych, výdych a poď na to. Jedného dňa budeš na seba pyšná za to, ako si to zvládla. Raz si uvedomíš, že by si to ani inak nechcela. Nebude to vždy ľahké, ale neoľutuješ.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife