instagram/yeswe_travel

Hovorí sa, že žiarlivosť patrí do každého vzťahu a nie je ničím neprirodzeným. Kto aspoň trocha nežiarli na svojho partnera (či už to nahlas prizná alebo nie), ten vraj úprimne nemiluje. No všetko má svoje hranice a tento prejav lásky vie občas narobiť viac škody ako by sme si mohli myslieť.

V tejto súvislosti môžeme používať pojmy ako „zdravé“ a „nezdravé“ žiarlenie. To zdravé je úplne bežné a normálne – človek sa občas o svoju polovičku strachuje, no vie, že jej môže veriť. Nezdravé však spôsobuje rôzne obvinenia, hádky, zákazy či príkazy, ale aj obmedzovanie istej slobody.

Možno si povieš, že ak by ti doma tvoja polovička robila podobné scény, ak by si bola terčom neprávd alebo nemohla ísť ani s kamoškami na drink bez toho, aby ťa doma čakalo „peklo“, potom by si s takým človekom ani nebola.

Pravdou však je, že práve toto zažíva množstvo žien, ktoré to absolútne akceptujú. A to len preto, že im to v ostatných smeroch funguje. No žiarlivosť je niečo, čo dokáže úplne zničiť aj ten najkrajší vzťah. Je ako burina. Keď nastane problém s dôverou, rastie. Keď sa po hádke všetko upokojí, akoby ju niekto zastrihol. No ihneď začne rásť znova a silnejšia.

Časom už bude len ťažšie a ťažšie sa jej zbaviť nadobro. Nikdy nezmizne a bude znepríjemňovať život každému, kto je v jej blízkosti. Môžeš byť vo vzťahu šťastná, užívať si spoločné chvíle, no keď ťa bude partnerova žiarlivosť obmedzovať a výčitky budú na dennom poriadku, kúsok po kúsku ťa to bude zožierať.

Pomaly ťa to vyčerpá tak, že si jedného dňa uvedomíš, že ti to za to nestojí alebo z toho budeš unavená až tak, že viac nebudeš mať chuť niečo riešiť a budeš sa iba prispôsobovať. No o šťastnom a láskyplnom vzťahu nebudeš môcť hovoriť.

Pamätaj si, že ak niekoho miluješ, potom mu musíš dôverovať. A to platí aj z jeho strany smerom k tebe. Iba úprimnosť, otvorenosť a komunikácia vás môžu zachrániť od pádu, ktorý by vlastne ani nikdy nemusel prísť. Ak by, teda, neexistovala prehnaná žiarlivosť.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Dating