žena s červenými vlasmi sa bojí o budúcnosť

Budúcnosť, strašiak asi každého z nás. Na jednej strane je strach veľmi dobrý, pretože ti ukazuje, čo sa môže pokaziť. No na tej druhej, je to to najhoršie, čo ťa bude brzdiť od tvojich cieľov a hlavne, od prítomnosti.

Áno, tvoja budúcnosť je veľmi dôležitá a je jasné, že na nej chceš zapracovať. Ale zabúdaš pri nej na dôležitú vec, ktorá sa nazýva súčasnosť. Ak prestaneš žiť tú, tak ťa tvoje obavy zožerú a rozplynú sa všetky tvoje ciele.

Je jasné, že chceš mať dopredu všetko premyslené a nachystané, aby si raz nebola prekvapená, keď sa nejaká situácia udeje. Ale zároveň ti tvoj strach z tohto celého bráni užívať si samotný život. Týmito 3 spôsobmi to zastavíš.

utrápená smutná žena
zdroj: Unsplash/Zohre Nemati

3 spôsoby ako zastaviť strach z budúcnosti

Začni žiť prítomnosťou

Žiť len tak tu a teraz môže byť pre teba ťažké, lebo ako je na skok od teba budúcnosť, tak je aj druhá strana, minulosť. Práve ju už nechceš do života púšťať, a to najmä vtedy, keď ťa nejako poznačila. Z toho dôvodu pozeráš radšej ďalej.

Ale zamyslela si sa niekedy nad tým, že aj tvoje ťažké prognózy do budúcna, ktorých sa strachuješ, sú v mnohých prípadoch iba odzrkadlená minulosť, v ktorej si sa zasekla? To ťa bude stále brzdiť. Preto je dôležité obe cesty nateraz uzavrieť.

Začni si užívať čaro prítomnosti a okamihov, ktoré sa ti naskytnú. Iba tak vytvoríš človeka dostatočne silného prekonať všetko, čo príde. A áno, je jasné, že sa môže čokoľvek stať. O tom je tento nepredvídateľný život.

Pokiaľ ale budeš nonstop žiť iba v obavách, ako také klbko nešťastia, tak nič nedosiahneš. Vnímaj detaily, ktoré sú také krásne. Ranná káva, smiech detí, vôňa rastlín či chutného pečiva. Váž si všetky tieto veci a bude ti omnoho lepšie.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife