Zdravá komunikácia

Zdravá komunikácia je dôležitá najmä v partnerstve. Samozrejme, každý vzťah zažíva lepšie i horšie chvíle, no pokiaľ sa nebudeme rozprávať aj o tých menej príjemných veciach, môže to spôsobiť veľké množstvo problémov. Dobrý a zdravý komunikačný štýl dokáže uľahčiť a zmierniť viacero konfliktov, ku ktorým v konečnom dôsledku ani nemusí dôjsť. O niektorých sa zmienila aj webová stránka Betterhealth.vic.gov.au

Zdravá komunikácia vo vzťahu

Jasnosť v tom, čo hovoríš

Rozprávaj sa so svojím partnerom bez ohľadu na to, ako dlho sa poznáte a milujete. Nemala by si nikdy zabúdať na to, že partneri si myšlienky nedokážu čítať. Vzťah si vyžaduje jasnú komunikáciu, pretože vďaka nej sa môžeme vyhnúť zbytočným nedorozumeniam.

Taktiež treba myslieť na to, že každý z partnerov má iné komunikačné štýly. Je preto potrebné nájsť spôsob, ktorý vyhovuje obom. Napokon, zdravá komunikácia si vyžaduje ako prax, tak i tvrdú prácu. Aj napriek tomu nebude vždy perfektná.

Neverbálna komunikácia

Človek dokáže pri komunikácii toho povedať mnoho aj napriek tomu, aby prehovoril. Tón hlasu, držanie tela, výrazy tváre, pohyby rúk a mnohé ďalšie aspekty dokážu vyjadriť danú skutočnosť. Aj vďaka nim môžeš svojmu partnerovi povedať, čo k nemu v danom momente cítiš.

Všímaj si pri najbližšej komunikácii o čosi viac reč svojho alebo partnerovho tela. Povedať „ľúbim ťa“ nudným tónom hlasu prináša druhej strane dve odlišné správy. Neverbálne prejavy by mali v zdravej komunikácii sedieť s tými verbálnymi. Daj si na to pozor.

Nauč sa počúvať

Počúvať je pre zdravú a efektívnu komunikáciu nesmierne dôležité. Pokiaľ budeš dobrou poslucháčkou, môže to vo veľkej miere povzbudiť aj tvojho partnera, aby hovoril úprimne a otvorene. Udržiavať môžeš napríklad príjemný očný kontakt, nakloniť sa k nemu alebo urobiť gestá, ktoré napovedia o tvojom záujme alebo obave.

Komunikácia, ktorá dokáže zachrániť vzťah. Toto je 7 pravidiel, ktoré naozaj fungujú. Nájdeš ich TU

komunikácia vo vzťahu
zdroj: instagram/esraylaa__

Uvoľnený postoj urobí taktiež veľa. Nikdy neseď alebo nestoj bokom, otoč sa tvárou k nemu. Rovnako by si sa mala vyhnúť akýmkoľvek rušivým gestám. Nechaj ho rozprávať bez prerušenia a prejav svoj záujem. Pokiaľ začneš rozprávať ty, zameraj sa na tón svojho hlasu. Ak si nahnevaná, upokoj sa skôr, ako sa k danému problému postavíš.

Zlepšuj svoj prejav

Nie každý človek je naučený na otvorenú a jasnú komunikáciu. Nič však nie je nemožné. Aj táto forma rozhovoru sa dá postupne trénovať a čoraz viac zlepšovať. Netreba zabúdať na to, že to nepôjde hneď.

Povzbudenie je na správnom mieste. Niektorí ľudia sú napríklad dobrými poslucháčmi alebo sa zameriavajú na vyjadrenie prostredníctvom činov. Skús sledovať aj túto stránku partnera.

Hovor aj o tom, čo ti nie je príjemné

Existujú veci, ktoré sa naozaj veľmi ťažko komunikujú. Pre niektorých ľudí je veľmi náročné rozprávať o nepríjemných zážitkoch alebo určitých témach. Týka sa to predovšetkým toho, čo je pre nich bolestivé alebo im jednoducho spôsobuje nepríjemné pocity.

Napokon, niektorí jedinci prejavujú svoje emócie len veľmi ťažko. V prípade, že máš ty alebo tvoj partner problém v komunikácii vo vzťahu, možno stojí za to zamyslieť sa nad tým, či by nebolo fajn zájsť za nejakým poradcom. Nie je na tom absolútne nič zlé.

Zdroj: Betterhealth.vic.gov.au

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Dating