Unsplash/Charly Pn

Otec a matka. Prvý muž a prvá žena v našom živote. Ľudia, ktorí nám ho ovplyvnia tak, ako nikto iný. Pozeráme sa na nich ako na dve rozličné osobnosti, ale aj ako na pár, od ktorého sa veľa naučíme. To, čo vidíme v ich vzťahu, považujeme za normálne a správne, pretože sme to tak vnímali celý život. Až kým sme nedospeli a zistili, že veci môžu byť aj úplne inak… 

Už nie je žiadnou novinkou, že si vyberáme partnerov podľa vzoru našich rodičov. Ženy hľadajú v mužoch kúsok svojho otca, muži zase túžia po tom, aby ich partnerka bola aspoň z časti ako ich mama. Vedome, no častokrát úplne podvedome.

Zároveň si do života priťahujeme také vzťahy, ktoré kopírujú tie z nášho detstva. Ak sa rodičia po celé roky milovali a rešpektovali, neuspokojíme sa s niekým, s kým to nebudeme mať rovnako. A platí to aj v negatívnych smeroch.

Koľko príbehov o tom, že si žena našla muža tyrana si už počula? A v koľkých si tú ženu ľutovala o niečo viac, keď si zistila, že to zažila už aj pri otcovi? Jednoducho to máme v sebe – priťahujeme si osoby, ktoré sa podobajú našim rodičom, a práve preto ovplyvňujú našu lásku aj napriek tomu, že by sme to chceli inak.

V roku 2018 bol zverejnený viac ako 20-ročný výskum, ktorý potvrdil, že deti z rozvedených rodín majú taktiež väčšiu tendenciu sa rozvádzať. Jedna z jeho teórií tvrdí, že práve kvôli tomu potom deti neberú manželstvo príliš vážne a majú strach zo záväzkov.

Aplikovať sa to teda dá aj v iných smeroch – ak bola doma mama generál a otec ten, čo poslúchal, tiež si budeš chcieť nájsť niekoho, kto ti nebude oponovať. Keď si bola zvyknutá na hádky, potom ich budeš vyvolávať aj vo vlastnej domácnosti a nepríde ti na tom nič nezdravé a čudné. Ak bola mama tá, ktorá počúvala, budeš si hľadať chlapa, ktorý je dominantnejší.

V akých smeroch ešte rodičia ovplyvňujú naše osobné vzťahy?

Zodpovednosť za istoty – ak človek žil v domácnosti, ktorá sa nepozerala na to, čo bude, ktorá žila z výplaty do výplaty, mala dlhy a zaujímala sa o iné veci, akými sú napríklad platenie hypotéky či starostlivosť o domácnosť, potom nebude mať tendenciu žiť inak. Len málo ľudí si povie, že chce zmeniť svoju budúcnosť a zabezpečiť sa o niečo lepšie. Väčšina ostane žiť „zo dňa na deň“, nájde si partnera, ktorý to má rovnako a nepreberie žiadnu zodpovednosť za istoty.

Vyjadrovanie emócií – to, čo sme videli doma, považujeme za normále. Tvoj chlap nebude pred tebou plakať, pretože to nikdy nerobil ani jeho otec. Ty môžeš na neho kričať od rána do večera, pretože to takto robila tvoja mama a nemyslíš si, že je na tom niečo zlé. Ak sa v tvojej rodine o pocitoch nehovorilo, bude veľmi ťažké, aby si sa niekomu otvorila. 

Zvládanie problémov – čo spravili tvoji rodičia, ak sa pohádali? Buchli dverami? Hrali to na tichú domácnosť alebo si sadli a úprimne sa porozprávali? To, čo si videla u nich, budeš aplikovať vo svojich vzťahoch i ty sama. Nevieš totiž, ako inak by to mohlo byť, až kým nespoznáš niekoho, kto ťa to naučí. 

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating