Photo by Gustavo Fring from Pexels

Testy protilátok, alebo sérologické testy, nezistia či je človek voči koronavírusu imúnny a nie je tak vystavený riziku reinfikovania. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla na svojej piatkovej tlačovej konferencií, že na to momentálne neexistujú žiadne dôkazy.

„Použitím týchto testov sa zmeria hladina protilátok. Je to odozva, ktorú má telo týždeň alebo dva od nakazenia,“ uviedla doktorka Maria van Kerkhove, vedúca WHO pre nové choroby a zoonózy.

Podľa jej slov WHO zistila, že mnoho krajín navrhuje použitie týchto testov, aby sa tak zachytili to, čo sa považuje za mieru imunity.

„Momentálne nemáme dôkaz o tom, že použitie sérologického testu preukáže imunitu u jednotlivca alebo že je chránený pred reinfekciou,“ dodala Kerkhove.

Doktor Mike Ryan, výkonný riaditeľ núdzového programu WHO, uviedol, že sa musí zistiť dĺžka ochrany, ktorú by mohli protilátky poskytnúť. Zároveň dáva do pozornosti jednu zásadnú informáciu.

„Niektoré testy majú problém s citlivosťou,“ uviedol. „Mohol by z nich vyjsť falošný negatívny výsledok,“ doplnil Ryan. Pred rovnakým problémom varoval aj ŠÚKL.

Zdroj: CNBC

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieŠoubiznis & Hot News