Značka obľúbenej, a na Slovensku najpredávanejšej whiskey, Tullamore D.E.W. pripravila pre fanúšikov tohto nápoja skutočne zaujímavú novinku. Je ňou Tullamore D.E.W. Cider Cask Finished. Už samotný názov napovedá, že ide o írsku whiskey, ktorej dozrievanie posledné 3-4 mesiace finišovalo v dubových sudoch po jablčnom cideri. Ide o prvú írsku whiskey, ktorá do svojho rôznorodého portfólia zaradila takúto prémiovú a novátorskú lahôdku.

women_who_love_whiskey

foto: yourtango.com

Vzhľadom na sezónnosť zberu jabĺk má tento druh Tullamore D.E.W. časovo limitovanú produkciu, nevyrába sa teda po celý rok. Ide o blended, teda miešanú whiskey, ktorá pozostáva z troch typov whiskey: pot still Irish whiskey (zmes jačmenného sladu a nesladového jačmeňa), sladová whisky (100% sladový jačmeň) a grain whiskey (sladový jačmeň, pšenica a kukurica). Všetky tieto whiskey boli trikrát destilované a dozrievali minimálne tri roky v dubových sudoch. Na záver boli blend masterom zmiešané a 3-4 mesiace finišovali v sudoch, v ktorých predtým dozrieval cider, vyrábaný zo starostlivo vybraných jabĺk.

Samozrejme, táto whiskey musí voňať po jablkách. Vôňa je svieža, cítiť v nej zelené jablká a sladký slad. Chuť je jemná, ale výrazná. Charakterizuje ju krásna rovnováha dubu, krémového sladu a tónov sladkých čerstvých jabĺk. Má ľahké telo s ovocným charakterom.

A čo na túto novinku hovorí slovenský expert na whisky Peter Praženka? „Výrobcovia whiskey v posledných rokoch čoraz častejšie prinášajú rôzne inovatívne výrobné procesy, ktorými by vyčnievali z radov konkurencie, a tak preklopili misky váh práve na svoju stranu. Tullamore D.E.W. je pálenicou, ktorá pravidelne prináša inovácie, zabezpečujúce jej dlhodobý rast a záujem o jej vynikajúcu whiskey. Osobne si myslím, že priniesť na trh whisky, ktorá dozrieva v sudoch po cideri je po lete vynikajúcim marketingovým ťahom. Keďže sa s takýmto finišom stretávame po prvýkrát, verím v úspech tejto limitovanej edície. V jej chuti môžeme nájsť výrazné ovocné tóny, ktoré viac-menej nenájdeme u žiadneho z konkurenčných výrobcov.“

tullmore

foto: archív Tullamore

Tullamore D.E.W. Cider Cask sa vo svete predáva výhradne v duty free shopoch. Česká republika a Slovensko sú jediné dva trhy, kde je tento nápoj možné kúpiť aj v bežnom predaji – v sieti Metro, v baroch alebo v e-shopoch.

Charakteristika produktu:

  • Trojnásobne destilovaná a miešaná z troch typov whiskey
  • Jedinečné finálne dozrievanie v sudoch po cideri
  • Sezónna produkcia, ktorá závisí na čase dozrievania jabĺk
  • 40% obsah alkoholu
  • Vo svete dostupná výhradne v litrových fľašiach, u nás v 0,7 l balení
  • Bez označenia veku

zdroj titulnej fotografie: spice4life.co.za

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating