Tento život je niekedy ťažký. Keď som bola dieťa, tak som si všetko predstavovala ružovo a chcela som byť čo najskôr dospelou babou a robiť si čo chcem. No dnes viem, že detské časy sú bezstarostné a tie čo nás čakajú po tom, sú len o tom ako sa k tomu sami postavíme.

Keď som postupne rástla, vždy som si myslela, že tie najťažšie okamihy, ktoré prežívam sú najhoršie a už nič horšie nemôže byť. Ale mýlila som sa. Čím človek viacej dospieva, tým má pred sebou ťažšie a ťažšie skúšky.

V našom živote nás čakajú veľké rozhodnutia. Napríklad výber strednej a vysokej školy. Niekto má už vysnívané v predstavách, čím by chcel byť v budúcnosti a niekto vôbec, ale že vôbec netuší, čo chce v živote robiť a už vôbec nie, kým chce v živote byť.

 

zdroj: unsplash.com

Ja osobne som to mala veľmi náročné, keďže som si niečo vysnívala, ale behom jedného okamihu sa mi to všetko rozpadlo ako domček z karát. Musela som sa postaviť realite a nie podľahnúť neúspechu. Začala som na sebe pracovať a dostala sa na vysokú školu, o ktorej som v minulosti vôbec neuvažovala.

Je to náročná vysoká škola. Vybrala som si ju a musím niesť následky svojho rozhodnutia. Podľa mňa každý vysokú školu vníma svojím spôsobom a každý má svoj spôsob učenia. Vysoká škola je o úspechoch, ale aj neúspechoch. Ja ich osobne zažívam a musím povedať, že každý neúspech je pre mňa sklamaním, ale aj povzbudením, že mám na viac a že sa musím viacej snažiť. Hoci je to nesmierne ťažké, dá sa to zvládnuť, ale človek si musí veriť.

Nesmie to vzdať a už vôbec nie podľahnúť depresiám.

Je mnoho študentov, ktorí si vyberú vysokú školu a po pár mesiacoch na nej (možno aj skôr) zistia, že im táto škola vôbec nevyhovuje alebo im to v škole nevychádza, tak ako si to predstavovali. Je to demotivujúce a človek sa často krát sklame aj sám v sebe. Ale netreba zúfať a ani hneď hádzať vysokú školu za hlavu a rozmýšľať, že už žiadnu vysokú školu nebudem študovať.

Slovensko ponúka široké spektrum vysokých škôl s mnohými odbormi a ak si trúfate ísť študovať do zahraničia, je to len výhoda pre vás. No štúdium v zahraničí, tiež nie je ľahké a po finančnej stránke je aj náročnejšie.

zdroj: unsplash.com

 

Možno, že neúspechom je pre nás bol (alebo bol) vzťah. Nemusí to byť vzťah iba medzi dievčaťom a chlapcom, ale aj vzťah medzi deťmi a rodičmi. My mladí ľudia máme „in“ názory a veľa krát nás rodičia nevedia vôbec pochopiť.

Alebo nám v minulosti rodičia rôznym spôsobom ublížili a my im za to nedokážeme odpustiť ranu v srdci, ktorú nám spôsobili. Možno sme boli vtedy malí a nevedeli pochopiť následky ich konania a dnes v myšlienkach  na to ťažko spomíname a veľmi ťažko sa nám odpúšťa. No sú to naši rodičia a nesmieme byť zatvrdnutí voči nim a treba nájsť v sebe odvahu a dať tento neúspech do poriadku.

Neúspechom je možno pre nás to, že sa nevieme sami seba prijať, taký aký sme. Že sme každý od seba svojím spôsob odlišným a tým sme zároveň aj jedinečným. Možno máme odlišnú postavu, odlišné názory, sme odlišný rasou a tak ďalej. Ale to je na tom zaujímavé.

Mali by sme nad týmto neúspechom vyhrávať každý deň, lebo ak v prvom rade sami seba neprijmeme, tak ako chceme aby nás ostatní prijali.

 

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.